Skip to main content
NEWS

Oszuści podszywają się pod Duński Urząd Skarbowy

Skatteforvaltningen ostrzega przed fałszywymi mailami, telefonami i smsami wysyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych, a w konsekwencji pieniędzy.

Duński Urząd Skarbowy uczula przed odpowiadaniem na maile, smsy lub telefony od oszustów podających się za pracowników skarbowych. Próby wyłudzeń nasilają się w okresie rozliczeń podatkowych. Celem oszustów jest wyłudzenie danych osobowych oraz pieniędzy. Urząd przypomina, że nigdy nie prosi podatników w formie maila lub smsa o podawanie danych osobowych czy stanu środków na karcie płatniczej. Nie pyta też o numer konta, ewentualna nadwyżka wpłaconych zaliczek na podatek jest wypłacana automatycznie na NemKonto.  

Fałszywe maile

Jeśli otrzymali Państwo wyglądający podejrzanie e-mail dotyczący podatku, można sprawdzić jego autentyczność klikając na nazwę nadawcy. Wtedy widoczny jest cały adres email, który zwykle nie jest tożsamy z prawdziwym adresem mailowym urzędu. Czasami zdarza się jednak, iż oszustom udaje się wysłać wiadomość z adresu będącego identycznym z prawdziwym. Wtedy zaalarmować nas powinna treść maila. Jeśli jest tam prośba o kliknięcie w link bądź podanie numeru konta, wiadomość jest próbą oszustwa.

Jeśli mają Państwo wątpliwości co do autentyczności wiadomości, nie powinni Państwo klikać w podane tam linki. Podejrzane maile najlepiej jest usunąć. Jeśli już podali Państwo dane swojej karty, należy skontaktować się z bankiem, by ten zablokował możliwość dokonywania przelewów.

Zamiast klikać w link, należy wejść na stronę internetową urzędu, zalogować się na swoje konto i tam sprawdzić ewentualne wiadomości. Autentyczne adresy stron internetowych używanych przez duńską administrację podatkową to: skat.dk, sktst.dk, toldst.dk, vurdst.dk, gaeldst.dk, motorst.dk, ufst.dk, adst.dk, vurderingsportalen.dk.

Fałszywe telefony

Oszuści próbują też wyłudzić informacje podając się za pracowników urzędu podatkowego w rozmowie telefonicznej. Dzwonią z numerów przypominających numery skarbówki, informują o zwrocie podatkowym i próbują wyłudzić dane dotyczące konta. W ten sposób chcą zyskać kontrolę nad kontem, aby móc dokonać z niego przelewu na własne rachunki bankowe, zwykle zlokalizowane za granicą.

Duński urząd skarbowy zawsze przelewa ewentualny zwrot podatku na NemKonto i w tym celu nie potrzebuje od podatnika żadnych dodatkowych informacji. Można mieć zatem pewność, że taki telefon jest próbą oszustwa i wyłudzenia.

Fałszywe smsy

Duński urząd skarbowy ostrzega również przed fałszywymi smsami. W sfingowanej wiadomości tekstowej można na przykład przeczytać, iż zeznanie podatkowe jest gotowe i należy kliknąć w podany link, aby uzyskać instrukcje, jak przelać pieniądze na swoje konto. W innej widnieje informacja o rzekomym błędzie w zeznaniu podatkowym za zeszły rok i konieczności podania danych, by odzyskać niewypłacone wcześniej pieniądze. W jeszcze innych wiadomościach oszuści próbują wyłudzić dostęp do konta informując, iż urząd potrzebuje więcej informacji o zarejestrowanym samochodzie, nieruchomości itp.

Nie należy klikać w podawane tam linki i podawać informacji dzięki którym oszuści zyskają dostęp do konta bankowego. Duński urząd skarbowy nie komunikuje się z podatnikami w taki sposób.

Jeśli oszuści próbowali wyłudzić od Państwa pieniądze podając się za urzędników skarbowych, Skatteforvaltningen prosi o przesłanie mu informacji na ten temat, najlepiej ze zrzutem ekranu maila bądź wiadomości tekstowej.