Subsydia na pomoc psychologiczną w Danii to istotna część systemu opieki zdrowotnej. Kilkanaście wizyt po znacznie zredukowanej cenie może zrobić osobom potrzebującym pomocy dużą różnicę. O wsparcie można się starać również w związku z wykonywaną pracą.
Za pomoc psychologiczną w Danii zwykle trzeba zapłacić. Wizyta u przeciętnego prywatnego psychologa kosztuje średnio ponad 1000 DKK.
Jednak nie w każdym przypadku pacjent musi pokrywać wszystkie wydatki z własnej kieszeni. Darmowe wsparcie psychologa można uzyskać między innymi w stowarzyszeniach pacjentów, w szkole i na uczelni oraz niektórych fundacjach. To jednak dopiero początek, bo istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania na wizyty u psychologa. Po pierwsze, pomoc psychologiczną można otrzymać w ramach niektórych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, na przykład ubezpieczenia rodzinnego albo domowego. Po drugie, istnieje możliwość skorzystania z publicznej pomocy, jeśli uraz psychiczny powstał w związku z wykonywaną pracą. Pracownik może się ubiegać o dofinansowanie do pomocy psychologicznej zgłaszając uraz psychiczny do Arbejdsmarkedets Erhvervssikring. Członkowie związków zawodowych powinni też zapytać w związku, czy oferuje on pomoc w takich wypadkach.
Po trzecie, subsydia na wizyty w wysokości 60% honorarium specjalisty są przyznawane, jeśli lekarz rodzinny kwalifikuje pacjenta do jednej z jedenastu grup, którym państwowa służba zdrowia zapewnia priorytetową opiekę psychologiczną, ze względu na ich potrzeby.
Grupy uprawnione do dofinansowania to:
– Osoby, które otrzymały diagnozę ciężkiej, prowadzącej do inwalidztwa choroby;
– Ofiary wypadków drogowych oraz wypadków innego rodzaju;
– Ofiary przemocy, napaści bądź gwałtu;
– Bliscy osób cierpiących na ciężkie zaburzenia psychiczne;
– Bliscy osób cierpiących na ciężkie, prowadzące do inwalidztwa choroby;
– Osoby, które straciły kogoś bliskiego;
– Osoby, które podjęły próbę samobójczą;
– Kobiety, u których wykonano zabieg aborcji po 12 tygodniu ciąży;
– Osoby, które padły ofiarami kazirodztwa lub innej formy wykorzystania seksualnego przed ukończeniem 18 roku życia;
– Osoby dorosłe cierpiące na depresję w postaci od łagodnej do umiarkowanej;
– Osoby dorosłe cierpiące na zaburzenia lękowe w postaci od łagodnej do umiarkowanej.
Zasady i ograniczenia
W przypadku trzech ostatnich grup nie ma ograniczeń czasowych w wystawieniu skierowania, ale w przypadku pozostałych grup lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawić skierowanie nie później niż 6 miesięcy od wystąpienia zdarzenia (wypadku, traumatycznego zdarzenia, otrzymania diagnozy itp.) Niekiedy istnieje możliwość starania się o dofinansowanie w okresie roku od wystąpienia zdarzenia. Trzeba zatem pamiętać, aby do lekarza zgłosić się jak najszybciej po wystąpieniu traumatycznego wydarzenia.
Subsydia można otrzymać na maksymalnie 12 wizyt u psychologa. Tylko osoby z dwóch ostatnich wymienionych grup mogą otrzymać dodatkowo kolejne 12 wizyt, jeśli tego potrzebują. Osoby między 18 i 24 rokiem życia, które cierpią na depresję lub stany lękowe mogą otrzymać stuprocentowe dofinansowanie do wizyt u psychologa z regionalnej służby zdrowia.
To pacjent wybiera, z usług którego specjalisty chce skorzystać. Jedyne ograniczenie to fakt, że psycholog musi mieć podpisaną umowę i widnieć w systemie duńskiej opieki zdrowotnej.