Skip to main content
Informacje o Danii

Nowa analiza dotycząca rynku pracy zaskakuje ekspertów

W Danii osoby mające problemy z samodzielnym utrzymaniem się mogą otrzymać kontanthjælp. Badania dotyczące beneficjentów tego zasiłku dowodzą, że kilka godzin płatnej pracy daje im najlepszą motywację do stanięcia na własnych nogach.

W badaniach prowadzonych w Danii wykazano, że w przypadku osób bezrobotnych bezpłatne praktyki dają nieporównywalnie mniejszy efekt motywacyjny od płatnej pracy. Z analizy przeprowadzonej przez Uniwersytet w Aarhus wynika, że nawet kilka godzin płatnej pracy w tygodniu sprawia, iż znacznie więcej beneficjentów kontanthjælp znajduje sobie stałe miejsce na rynku. Naukowcy doszli do takich wniosków po przestudiowaniu sytuacji 93.462 osób otrzymujących wspomniany zasiłek.

W analizie wzięto pod uwagę dwie różne formy aktywizowania zawodowego beneficjentów kontanthjælp – bezpłatne praktyki oraz krótkoterminowe, ale płatne zadania do wykonania. Okazało się, że te drugie sprawiają, że w okresie dwóch lat większość osób, które otrzymała taka formę aktywizacji, znajduje pracę na cały bądź część etatu. W tym samym czasie bezpłatne praktyki, które z założenia mają dawać szanse na zdobycie i wytrenowanie umiejętności potrzebnych w pracy, nie przynoszą oczekiwanego skutku. Po odbyciu praktyk bezrobotni rzadziej otrzymują pracę na dłużej.

Płatne, krótkoterminowe zlecenia zwane løntimer oferuje osobom będącym przez kilka lat bez pracy między innymi Jobcenter w Kopenhadze. Pracownicy tego centrum uważają, że odkąd położyli szczególny nacisk na tę formę motywowania beneficjentów zasiłku, uzyskują dużo lepsze rezultaty. Ich zdaniem otrzymanie nawet niewielkiego wynagrodzenia podnosi u osoby bezrobotnej wiarę we własne możliwości i sprawia, że osoba bezrobotna czuje się pewniej na rynku pracy. Nawet, jeśli nie radzi sobie jeszcze ze wszystkimi zadaniami, løntimer pozwalają jej zarabiać na wykonywaniu prostego, konkretnego zajęcia i tym samym motywuje do rozwijania kompetencji.

W związku z wynikami analizy, przedstawiciele duńskiego rządu poprosili komisję ekspertów o przygotowanie planu dla centrów aktywizacji zawodowej w Danii. Można się spodziewać, że w przyszłości będą one oferować więcej oferty typu løntimer. Projekt ekspercki ma być gotowy w czerwcu tego roku.