Skip to main content
Informacje o Danii

Co rozwód w Danii zmienia w kwestii emerytury?

Osoby będące w związku małżeńskim zwykle łączą w jedno dwa budżety. Rozłączenie ich miewa konsekwencje prawne, również w kwestii emerytury.

Jeśli mieszkasz w Danii, rozwód ma znaczenie dla twoich finansów, w tym świadczenia emerytalnego. W przypadku, gdy jesteś w związku małżeńskim, to w chwili Twojej śmierci pieniądze z prywatnych funduszy emerytalnych dziedziczy Twój małżonek, chyba, że zdecydujesz inaczej w testamencie. Jeśli jednak jesteś osobą rozwiedzioną, to różne towarzystwa ubezpieczeniowe mają rożne zasady. Aby dowiedzieć się, kto odziedziczyłby uzbierany przez ciebie kapitał emerytalny, musisz sprawdzić umowę zawartą z funduszem.

Dziedziczenie to jednak nie wszystko. Istotne jest, że w świetle prawa oszczędzanie na emeryturę to również kapitał, który może zostać podzielony.

Co oznacza „rozsądna” emerytura?

Kiedy małżonkowie się rozwodzą, to najczęściej niewiele zmienia się w ich planie emerytalnym – po wkroczeniu w wiek emerytalny każde z nich otrzyma uzbieraną przez siebie emeryturę, zarówno państwową, jak i z prywatnych funduszy. Wyjątek zachodzi wtedy, gdy po rozwodzie jeden z partnerów uzna, iż środki emerytalne nie zostały podzielone sprawiedliwie, a nastepnie zgłosi sprawę do sądu. Ten może uznać, że emerytura małżonka nie jest „rimelige”, czyli adekwatna, rozsądna.

Co to dokładnie oznacza? Że oszczędności na emeryturę, które są wyższe od przeciętnych, mogą zostać uznane za odbiegające od normy – jeden z małżonków zbierał dodatkowo na emeryturę (na przykład w prywatnych funduszach) kosztem wspólnego budżetu. Nie chodzi o konkretną kwotę, prawo nie definiuje pojęcia „rozsądnej emerytury”, co tworzy kontrowersyjne przypadki.

W przypadku, gdy emerytura jednego z rozwiedzionych małżonków nie zostanie uznana przez sąd za racjonalną, środki emerytalne mogą zostać podzielone miedzy dwoje. Nie stanie się tak jednak, jeśli rozwiedzieni małżonkowie podpisali przed ślubem umowę, w której wyraźnie określili odrębność majątkową.

Rozwód po duńsku

To rozwiedziony małżonek, który uważa, że środki emerytalne nie zostały rozdzielone sprawiedliwie, może wnioskować o sprawdzenie, czy emerytura byłego współmałżonka mieści się w określonych, „rozsądnych” granicach, czy nie. Sąd decyduje, czy emerytura jest „rimelige”, czyli czy odpowiada kwocie, którą uzyskują zwykle osoby zatrudnione w danym czasie w danym sektorze.

W kwestii sprawiedliwego podziału majątku podczas rozwodu, w tym środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych w Danii, najlepiej jest zasięgnąć porady prawnika znającego duńskie przepisy.