Skip to main content
Informacje o Danii

Banki ostrzegają przed wyłudzeniami w internecie

W ostatnich latach w Danii gwałtownie wzrosła liczba wyłudzeń pieniędzy z banków. Ofiarami przestępców mogą paść nawet osoby wyjątkowo ostrożne.

Tylko w ciągu trzech ostatnich lat liczba wyłudzeń pieniędzy drogą elektroniczną wzrosła w Danii trzykrotnie. Z wyliczeń Finans Danmark, organizacji reprezentującej środowisko bankowe, wynika iż w minionym roku zanotowano aż 4000 spraw tego rodzaju. W roku 2022 mieszkańcom Danii skradziono około 100 milionów koron z kont bankowych, głównie poprzez wyłudzenia, w których kontakt rozpoczęto drogą telefoniczną. Ofiarami oszustów padają nie tylko naiwne osoby w podeszłym wieku. Pieniądze można stracić nawet zachowując środki ostrożności.

60 włamań na konto

Portal dr.dk opisuje historię pary z Ringsted, która w ciągu kilku miesięcy straciła 40 tysięcy koron. Złodzieje zabierali z konta drobne sumy pomiędzy 200 a 2000 DKK, w sumie wypłat było sześćdziesiąt. Kiedy małżonkowie zorientowali się, iż na miesięcznym podsumowaniu operacji na koncie widnieją transakcje, jakich nie autoryzowali, skontaktowali się z bankiem i zgłosili przestępstwo. Zablokowali karty, stworzyli nowe konto, zamówili nowe kody do MitID. Pieniądze nadal znikały. Ktoś regularnie opłacał ich oszczędnościami zakupy związane z gamingiem.

Najgorsze było to, że ponieważ transakcje były nadal autoryzowane za pomocą MitID, małżonkowie sami stali się podejrzani. Ofiary przestępstwa musiały tłumaczyć, że nie podają nikomu haseł, nie klikają w podejrzane linki, rozumieją jak działa MitID, mają nawet doświadczenie zawodowe związane z elektronicznym przesyłaniem danych. Kiedy mimo podjęcia wszystkich środków ostrożności w styczniu tego roku z nowego konta znowu skradziono 3200 koron, para podjęła drastyczne kroki. Małżonkowie zrezygnowali z MitID. Nie mają dostępu do żadnych usług elektronicznych i wszystko muszą opłacać gotówką.

Kradzież tożsamości elektronicznej

Skalę zjawiska widać też na infolinii Digitaliseringsstyrelsen stworzonej z myślą o osobach, które padły ofiarami kradzieży tożsamości elektronicznej. Z miesiąca na miesiąc dzwoniących jest coraz więcej, w marcu otrzymano tam już 2600 zgłoszeń.

Zdaniem wiceprezesa Digitaliseringsstyrelsen korzystanie z MitID jest bezpieczne, a system jest stale udoskonalany. W jego opinii do kradzieży tożsamości elektronicznej może dojść jedynie wtedy, kiedy oszuści wejdą w posiadanie konkretnych informacji na temat użytkownika. Ofiara nie zawsze ma świadomość, iż udostępniła komuś takie dane. Generalnie aby mieć w Danii dostęp do cudzej bankowości elektronicznej, trzeba mieć dostęp do jego MitID.

Jeśli podejrzewasz próbę kradzieży online bądź kradzież ze swojego konta, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem, który poinstruuje cię, co należy zrobić. Sprawę należy też zgłosić policji.