Skip to main content

Zasiłek dla bezrobotnych w Danii

Kto może uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Danii?

W przeciwieństwie do innych form zabezpieczenia społecznego w Danii, duński system ubezpieczeń od utraty pracy jest dobrowolnym systemem ubezpieczeń. Oznacza to, że nie jest się automatycznie ubezpieczonym od bezrobocia.
Aby być ubezpieczonym na wypadek bezrobocia podczas pracy w Danii, należy przyłączyć się do duńskiego funduszu ubezpieczenia od utraty pracy „A-kasse”. Niektóre fundusze przyjmują tylko członków określonych profesji, inne są otwarte dla wszystkich pracowników.

Po wstąpieniu do kasy ubezpieczeń, należy opłacać składki. Polisa ubezpieczenia na wypadek bezrobocia jest pobierana z „A-kasse”. Tego typu fundusze ubezpieczeniowe w Danii są podmiotami prywatnymi.

Jeśli jako członek funduszu ubezpieczenia od bezrobocia utracisz pracę, oraz spełnisz określone warunki, otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych.

Warunki przyznania zasiłku dla bezrobotnych w Danii

Pierwszym warunkiem otrzymania świadczenia dla bezrobotnych w Danii jest zarejestrowanie się w centrum zatrudnienia, co można zrobić elektronicznie. Można to również zrobić odwiedzając lokalne biuro Jobcenter. Należy utworzyć elektroniczny profil osoby poszukującej pracy, na którym zarejestruje się swoje CV. Rekomendowane jest zarejestrowanie się jak najwcześniej, najlepiej pierwszego dnia poszukiwania pracy.

Kolejny istotny warunek to posiadanie członkostwa w funduszu ubezpieczenia od utraty pracy A-kasse. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko wtedy, gdy jest się jego członkiem przez co najmniej 12 miesięcy. Czas, w którym było się ubezpieczonym w swoim kraju ojczystym, może zostać uznany, jeśli w ciągu 8 tygodni po przybyciu do Danii zostanie przesłana dokumentacja z kraju poprzedniego ubezpieczenia.

Możliwe jest również członkostwo w funduszu ubezpieczeń od bezrobocia, jeśli jest się osobą pracującą na własny rachunek.

Następny warunek to wypracowanie odpowiedniego dochodu w okresie członkostwa. W 2024 kryterium dochodowe to 263.232 DKK dla osób w pełni ubezpieczonych oraz 175.488 DKK dla osób ubezpieczonych częściowo. Dochód może być również wyliczony z przychodów z działalności gospodarczej.

Obowiązki osoby poszukującej pracy

Jako osoba bezrobotna w Danii masz obowiązek aktywnego poszukiwania pracy. Oznacza to, że podczas pobierania świadczenia powinieneś mieszkać na terenie Danii i być do dyspozycji potencjalnych pracodawców. Przepisy wymagają, aby być gotowym do podjęcia pracy kolejnego dnia po otrzymaniu oferty. Wkrótce po rejestracji w systemie należy zaktualizować CV i sporządzić plan poszukiwania pracy.

Istnieje możliwość przeniesienia zasiłku do Polski na trzy miesiące, zgodnie z przepisami europejskimi. Przeniesienie zasiłku wymaga dopełnienia osobnych procedur. W okresie pobierania świadczenia z Danii należy zachować członkostwo w A-kasse.

Jeśli nie możesz znaleźć nowej pracy podczas pobytu w Polsce i chcesz nadal otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, musisz wrócić do Danii i zarejestrować się w Jobcenter jako bezrobotny przed upływem trzech miesięcy.

Okres pobierania zasiłku

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Danii przysługuje z reguły przez dwa lata w okresie trzech lat. Okres rozliczeniowy oblicza się w godzinach, stąd możliwość pobierania świadczenia w dłuższym okresie niż przez dwa lata. Osobie bezrobotnej przysługuje bowiem 3,848 godzin zasiłku, których nie ma obowiązku pobrać od razu.

Okres trzech lat może zostać przedłużony, jeśli zachodzą istotne okoliczności, na przykład choroba, urlop macierzyński itp.

Odmienne zasady obowiązują osoby, które właśnie ukończyły edukację i poszukują pracy.

Ile można otrzymać?

Osoba pobierająca z A-kasse w Danii zasiłek dla bezrobotnych może maksymalnie otrzymać 90% kwoty swoich zarobków przed rozpoczęciem okresu poszukiwania pracy. Kwotę zasiłku wylicza się z 12 najlepiej opłacanych miesięcy zatrudnienia w Danii w okresie ostatnich dwóch lat.

Maksymalnie można otrzymać:

  • 20,359 DKK (2024) miesięcznie w przypadku pełnego ubezpieczenia;
  • 13,573 DKK (2024) miesięcznie w przypadku niepełnego ubezpieczenia;

Podane kwoty dotyczą roku 2024.

Dla osób, które były członkami funduszu ubezpieczenia w Danii przez długi czas i wypracowały odpowiednio duży dochód oraz przepracowały odpowiednią liczbę godzin, możliwe jest zmaksymalizowanie kwoty zasiłku aż do 118.86% kwoty bazowej.

Konsultanci firmy Ats Anna Stankiewicz bardzo chętnie zajmą się wszelkimi procedurami związanymi z zasiłkami w Danii, wystarczy napisać krótkiego maila a my już zajmiemy się resztą.