Skip to main content

ZAŁOŻENIE NEMKONTA

Rachunek bankowy, na który wypłacane będą należności z instytucji publicznych, czyli NemKonto, warto założyć jak najszybciej po rozpoczęciu pracy w Danii.

Duński system charakteryzuje się wysokim stopniem cyfryzacji, co oznacza, że prawie wszystko można załatwić przez internet. NemKonto to istotny i konieczny element tego systemu. Jest to rachunek bankowy, na który wypłacane są należności z instytucji publicznych w Danii, czyli na przykład zwrot podatku albo świadczenie urlopowe. Otrzymanie świadczenia w formie czeku jest w praktyce bardzo trudne, zatem ustawienie NemKonta to jeden z najważniejszych kroków formalnych, jakie warto wykonać po podjęciu pracy w Danii.

Pracownik sam wybiera, które konto bankowe wskaże jako NemKonto. Może to być nawet polskie konto bankowe. Zdecydowanie powinno to być konto, do którego mamy łatwy dostęp i nie zamierzamy go szybko zmieniać.

Jak założyć NemKonto?

Założenie NemKonta jest bezpłatne. Obcokrajowcy posiadający MitID  mogą przypisać dowolne konto duńskie do swojego NemKonta elektronicznie, nie jest to skomplikowana procedura. Do posiadania MitID nie jest potrzebne duńskie obywatelstwo, ale trzeba mieć numer CPR oraz ważny dokument tożsamości.

Aktywacja NemKonta nie jest skomplikowana. Najłatwiej jest to zrobić elektronicznie przy użyciu MitD na stronie nem konto.dk.

Kto nie ma jeszcze dostępu do logowania się elektronicznego, ten również może założyć NemKonto. Po pierwsze, należy wypełnić odpowiedni formularz. Po drugie, uwierzytelnić go notarialnie albo poprzez zyskanie podpisów dwóch świadków. Po trzecie, wysłać listownie wraz ze zdjęciem dokumentu tożsamości. Następnie trzeba poczekać na odpowiedź i uwierzytelnienie.

 

NemKonto po wyjeździe z Danii

Posiadanie NemKonta jest istotne nie tylko podczas pobytu w Danii. Po powrocie do Polski to właśnie na ten rachunek bankowy można otrzymać świadczenie urlopowe albo środki zgromadzone w funduszach emerytalnych. Bez NemKonta przeprowadzenie tych operacji bywa w praktyce niewykonalne bez osobistej wizyty w Danii.

Z przypisaniem rachunku nie ma co zwlekać, im prędzej załatwi się tę sprawę, tym lepiej. Jeśli potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności, chętnie służymy Ci profesjonalną pomocą w tym zakresie.

Masz pytania na temat NemKonta i chcesz porozmawiać w języku polskim? Zapraszamy do kontaktu!

  • Wypłata składek emerytalnych z dodatkowego filara

 

Kiedy decydujesz się na stałe wyprowadzić z Danii, możesz jednorazowo wypłacić swoje składki emerytalne zgromadzone w ramach trzeciego filaru.

Po okresie pracy w Danii decydujesz się wyprowadzić na stałe do Polski? Przysługuje Ci wtedy prawo do wypłaty środków zgromadzonych na koncie emerytalnym w ramach dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Możesz rozwiązać plan emerytalny w PensionDanmark i wystąpić o wypłatę oszczędności.

Kto może wypowiedzieć umowę?

Żeby wypłacić składki emerytalne, trzeba na dobre zrezygnować z zatrudnienia w Danii. Opuszczenie Danii należy wcześniej odnotować w Rejestrze Ludności i Urzędzie Skarbowym (Skattestyrelsen). Ubezpieczony chcący wypłacić składki nie może mieć już obowiązków składkowych wobec Funduszu. Przeprowadzka do innego kraju musi być na stałe, co oznacza, że nie powinno się już mieć planu ponownego podjęcia pracy w Danii.

Czy można wypłacić wszystkie składki?

W celu wycofania zgromadzonego w PensionDanmark kapitału, należy wypełnić i wysłać odpowiedni formularz. Do podania należy dołączyć kopię ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, na przykład paszportu bądź dowodu osobistego.

Po rozpatrzeniu wniosku Fundusz wypłaca całość oszczędności, ale należy od nich zapłacić podatek wynoszący 60%. Ubezpieczony otrzymuje zatem jedynie 40% zebranego w trakcie oszczędzania kapitału. Po wypłacie ubezpieczony zostaje automatycznie wyrejestrowany z planu oszczędzania w funduszu dodatkowym.

Nie wiesz, jak odebrać swoje składki i potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza? Zgłoś się do nas. Pomożemy ci dopełnić formalności i przejść krok po kroku przez procedury.