Skip to main content
Podatki

Zeznanie podatkowe krok po kroku

Duński Urząd Skarbowy rozesłał podatnikom årsopgørelse. Czas na sprawdzenie zeznania i wprowadzenie ulg upływa 1 maja.

Wielu podatników w Danii błędnie uznaje, że ze wstępnym zeznaniem podatkowym årsopgørelse nie należy robić nic szczególnego, bo „już jest wypełnione”. To podejście, które może dużo kosztować. Do obowiązków podatnika należy sprawdzenie, czy wszystkie podane dane się zgadzają, a także dodanie odpowiednich ulg, jeśli takie się należą. Co zatem należy zrobić z årsopgørelse, czyli wstępnym zeznaniem podatkowym?

Krok 1: Otworzyć je i sprawdzić, czy należy coś dopłacić, czy też można się spodziewać zwrotu podatkowego.

Krok 2: Sprawdzić, czy wpisane tam dane się zgadzają i czy niczego nie brakuje. Urząd Podatkowy nie posiada wszystkich informacji na temat podatników, a czasami otrzymuje błędne dane ze źródeł, z których korzysta.

Krok 3: Wprowadzić należne nam ulgi podatkowe. Jeśli nie mamy żadnej wiedzy o ulgach, możemy skorzystać z prostego przewodnika dostępnego na stronie internetowej skat.dk. Generalnie w Danii należą się nam ulgi za między innymi:

  • podróże do pracy, o ile pokonywaliśmy więcej niż 24 kilometry dziennie w dwie strony i nie używaliśmy służbowego samochodu )pracodawca nie opłacał podróży);
  • zamówione usług porządkowe w domu, takie jak na przykład koszenie trawnika, odświeżanie, mycie okien, pranie dywanów itp. Odpis wynosi 26% zapłaconej sumy, ale istnieje kilka warunków jego uzyskania, w tym dokonanie płatności za usługę drogą elektroniczną.
  • opłacenie usługi opiekuńczej dla dziecka, na przykład odprowadzanie do szkoły, wspólną zabawę itp.
  • stratę poniesiona w obrocie akcjami;
  • stratę poniesioną w obrocie kryptowalutą (podobnie należy też zaraportować zyski);
  • wydatki poniesione z tytułu pracy poza stałym miejscem zamieszkania i utrzymywaniem drugiego lokum;
  • wydatki poniesione w związku z dokształcaniem się potrzebnym w karierze zawodowej.

Krok 4: O ile ze sprawdzonego zeznania wynika, że należy dopłacić do podatku, najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć płacenia odsetek. Termin rozliczenia się z fiskusem mija 1 lipca.

Potrzebujesz rady w sprawie wypełnienia zeznania podatkowego w Danii albo rozliczenia się w dwóch krajach? Zgłoś się do nas, zespół doświadczonych konsultantów pomoże Ci złożyć poprawne zeznanie z uwzględnieniem wszystkich należnych odpisów.