Skip to main content
Podatki

Przeniesienie dopłaty do podatku na kolejny rok? Ryzykowny pomysł

Kiedy przenosisz zaległą dopłatę do podatku na kolejny rok rozliczeniowy, cierpią na tym twoje finanse, bo oprócz długu spłacasz również znaczące odsetki.

Pod koniec czerwca aż 466 000 podatników w Danii miało dług wobec Urzędu Skarbowego w postaci dopłaty do rocznego podatku. Z danych Skattestyrelsen wynika, że w sumie podatnicy mają do dopłaty 1,6 miliarda koron.

Podatnicy, którzy muszą dopłacić więcej niż 23.972 DKK, bo w roku 2023 wpłacili za mało zaliczek na podatek, otrzymali termin zapłaty podzielony na trzy raty do spłaty w: sierpniu, wrześniu i październiku. Jeśli uiszczą dług w terminie, nie będą ponosić dodatkowych opłat.

Inaczej jest z tymi, którzy do dopłaty mają mniej niż 23.972 DKK, dla nich termin spłaty upłynął 1 lipca.

Niechciany „prezent” z odsetkami

W Danii istnieje możliwość przeniesienia zaległego podatku (w całości lub częściowo) do zapłaty na kolejny rok rozliczeniowy, czyli w tym wypadku 2025. Pod względem finansowym jest to jednak zły pomysł. Od 1 lipca tym podatnikom, którzy nie zrobili dopłaty, liczą się odsetki. W roku 2025 będzie aż 7,5% rocznie, czyli więcej niż w poprzednich latach.

Kiedy przenosimy dopłatę do podatku na rok 2025, to dług będzie stopniowo pobierany razem z odsetkami. Dla przykładu, jeśli podatnik ma do zwrotu 15 000 DKK, to z odsetkami zapłaci aż 16.125 DKK więcej w skali roku. W praktyce oznacza to, że w każdym miesiącu jego budżet skurczy się o 1.344 koron.

W ostatnich tygodniach duński urząd skarbowy rozsyłał pisma z przypomnieniami o dopłatach do podatku i choć akcja ta przynosi zwykle efekty, to i tak wielu dłużników decyduje się przenieść dług na następny rok obrachunkowy. Niestety, jest to jak pozostawianie niechcianego problemu sobie z przyszłości.