Skip to main content
Podatki

Podatnicy w Danii coraz lepiej radzą sobie z unikaniem dopłat

Z roku na rok spada w Danii liczba podatników, którzy po złożeniu rozliczenia rocznego muszą dopłacić brakującą sumę, czyli restskat.

Z raportu Duńskiego Urzędu Podatkowego Skattestyrelsen wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba podatników, którzy muszą dopłacać restskat, spadła aż o 100 tysięcy. Jednocześnie wzrosła całkowita suma zaległego podatku, którzy podatnicy są winni fiskusowi. Najwięcej podatników miało niedopłacone podatki w roku 2018, kiedy to restskat musiało dopłacić 794 000 osób. W 2021 r. już tylko 650 000 podatników było na minusie po złożeniu rocznego rozliczenia podatkowego.

Coraz lepsi w podatkach

Zdaniem Skattestyrelsen zmiana jest wynikiem między innymi akcji informacyjnych urzędu, który co roku uświadamia podatników, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie karty podatkowej, a następnie skorygowanie wstępnego zeznania podatkowego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Co ciekawe, na świadomość podatników wpłynęła również… pandemia COVID. W trakcie jej trwania wiele osób częściej niż zwykle pracowało z domu. Rzadsze dojazdy do pracy sprawiły, że Duńczycy zaczęli się bardziej niż wcześniej interesować ulgą podatkowa związaną z kilometrówką. Gdy ich sytuacja podatkowa uległa zmianie, poszukiwali informacji na temat podatków i dzięki temu zyskali więcej wiedzy.

W ciągu minionych dziesięciu lat o prawie sześćdziesiąt procent wzrosła liczba podatników, którzy wstępne zeznanie podatkowe korygują elektronicznie poprzez TastSelv. Coraz rzadziej podatnicy zasięgają rady Skattestyrelsens Borgervejledning, a coraz częściej korzystają z możliwości elektronicznej korekty.

W tym samym czasie całkowita suma zaległości podatników wzrasta. W 2017 r. wynosiła 3,8 miliarda koron, a w 2021 r. już 4,8 miliarda koron. Zdaniem Skattestyrelsen to zjawisko może być związane z niektórymi tymczasowymi przepisami obowiązującymi w czasie pandemii. W latach 2020-2021 Dania wprowadziła specjalne zasady wypłacania świadczenia wakacyjnego, co spowodowało, że część podatników otrzymała wyższy roczny dochód od spodziewanego i nie zmieściła w przyjętych wcześniej kwotach.

Nie masz głowy do podatków?

Roczne zeznanie podatkowe w Danii można korygować do trzech lat wstecz. Jeśli brakuje Ci znajomości duńskich przepisów podatkowych, nie masz pewności, z jakich odpisów możesz korzystać i czy powinieneś rozliczać się zarówno w Danii oraz Polsce, zgłoś się do nas. Już nasza w tym głowa, by doradzić Ci, co jest najkorzystniejsze w twojej sytuacji.