Kwota wolna od podatku jest ustalana w Danii raz do roku. Ulga jest naliczana automatycznie podczas rozliczenia podatkowego.
W roku 2024 kwota wolna od podatku (personfradrag) w Danii wynosi 49.700 DKK. Obowiązuje ona wszystkich, również osoby niepełnoletnie, chociaż wcześniej przepisy wprowadzały rozróżnienie różnych grup wiekowych.
Osoby, które zarabiają poniżej tej granicy, powinny mieć frikort. Frikort jest automatycznie przydzielana zarejestrowanym w Danii podatnikom, którzy ukończyli 15 rok życia. Posiadając dostęp do logowania elektronicznego MitId można samodzielnie zamówić kartę za pośrednictwem TastSelv.
Hovedkort i bikort
Oprócz karty podatkowej frikort, w Danii używa się jeszcze dwóch innych typów kart podatkowych.
Podatnicy zarabiający rocznie powyżej tej kwoty powinni mieć kartę podatkową zwaną hovedkort, czyli główną karta podatkową lub ewentualnie bikort, czyli kartę podatkową wykorzystywaną przez posiadaczy kilku źródeł dochodu. Hovedkort można wykorzystywać tylko u jednego pracodawcy,u którego zarabia się najwięcej. Bikort można natomiast wykorzystywać w kilku miejscach pracy. Na obu kartach podatkowych wpisany jest od razu procent zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualne potrącenie od podatku.
Frikort a dochód miesięczny
Miesięczna kwota wolna od podatku: 4141 DKK.
Kwota wolna od podatku jest rozdzielana na każdy miesiąc i pracodawca nie pobiera podatku od wynagrodzenia do tej miesięcznej wysokości. Warto pamiętać, że jeśli nie wykorzystasz pełnej kwoty wolnej od podatku w danym miesiącu, pozostała jej część przechodzi na kolejne miesiące w roku.