Choć w Danii brakuje specjalistów z branży IT, przepisy powodują, że trudno jest ich kształcić. Rynek pracy potrzebuje zatem zagranicznych pracowników.
Dane za rok 2023 brzmiały alarmistycznie – 74% duńskich firm poszukuje specjalistów z branży IT, 47% nie znajduje kandydatów mogących zająć tego rodzaju stanowiska. Z wyliczeń zrzeszenia duńskich przedsiębiorców wynika, że tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku przedsiębiorstwa straciły 31 miliardów koron w wyniku braków w zatrudnieniu sektora IT. Kraj przechodzi nową rewolucję technologiczną, tylko, że nie ma jej kim przeprowadzić.
Nieoczekiwany skutek nowych przepisów
W Danii pracuje obecnie 160 000 informatyków. W kolejnych latach zatrudnienie znalazłoby się dla nawet 200 000 więcej. Na ten temat często wypowiadają się tak samo przedsiębiorcy, jak i politycy, zapewniając, że pozyskanie kompetentnych pracowników tej branży to jedyny sposób na zapewnienie Danii bezpiecznej digitalnej przyszłości.
W świetle tych informacji najnowsze doniesienia z duńskich uczelni brzmią zaskakująco. Więcej kandydatów niż zwykle (aż 85 143 osób) aplikowało o przyjęcie na studia związane z informatyką, ale uczelnie przyjęły ich mniej. Jest to skutek nowych przepisów, których zadaniem było skłonienie studentów do przeniesienia się z uczelni w dużych miastach do mniejszych placówek. Niezamierzonym skutkiem tego przepisu jest właśnie mniejsza liczba aplikantów przyjętych na studia informatyczne. Ministerstwo Edukacji poinformowało, że nie może nic z tym zrobić i na razie nie planuje zmieniać zasad.
Eksperci zapowiadają, że w roku 2030 w krajach Unii Europejskiej potrzebnych będzie 20 milionów specjalistów z branży informatycznej.
Przyszłość może być w rękach zagranicznych specjalistów
Podobny problem mają wszystkie kraje skandynawskie. Informatyków poszukuje się między innymi w Norwegii i Szwecji, zatem na kandydatów z tych krajów Dania nie może liczyć.
Żeby skutecznie aplikować o pracę specjalisty z branży IT, trzeba posiadać co najmniej licencjat w stosownej dziedzinie i posługiwać się dobrze co najmniej językiem angielskim.
Aby ułatwić duńskim firmom poszukiwania specjalistów, w 2022 i 2023 roku zmieniono niektóre przepisy dotyczące pobytu i zatrudnienia. Zagraniczni studenci mogą zostać w Danii dłużej niż wcześniej, aby szukać tam pracy po zakończeniu edukacji. Więcej firm niż wcześniej zyskało też możliwość uruchomienia uproszczonej procedury obcokrajowców z krajów trzecich.