Skip to main content
NEWS

Rekordowy wyrok za pranie pieniędzy

W Kopenhadze zapadł wyrok w głośnej sprawie prania brudnych pieniędzy. Główna oskarżona została skazana na 9 lat więzienia, ponadto skonfiskowano jej 2,6 miliona duńskich koron.

Sprawa związana z praniem pieniędzy przez jedną z filii Danske Bank miała wiele rozdziałów i zwrotów akcji jak z filmu kryminalnego. Były przecieki do gazet, podejrzani miliarderzy z Azerbejdżanu, handlarze bronią, siatka rzekomych biznesmenów powiązana z rosyjską mafią… Swoje raporty słali do Danii sygnaliści, kolejne kraje wszczynały śledztwa, dziennikarze dostawali nagrody za artykuły o charakterze dochodzeniowym, a bank przez lata twierdził, że nic złego się nie dzieje. Duńczycy słyszeli i czytali o tym od lat, dlatego teraz wyrok budzi duże zainteresowanie mediów.

Wyroki dla głównych podejrzanych

Na początku lutego zapadły najważniejsze wyroki w sprawie określanej jako „Danske Bank-sagen”. Sąd zdecydował, że główna podejrzana odbędzie karę pozbawienia wolności za wypranie 29 miliardów koron duńskich. Kobieta była szefową firmy z siedzibą w Kopenhadze, która administrowała czterdziestoma spółkami komandytowymi należącymi między innymi do bogatych Rosjan. Wiele z nich transferowało ogromne sumy przez filię Danske Bank w Estonii.

Wszystko zaczęło się, gdy w 2007 roku Danske Bank przejął estoński bank. Jak okazało się później podczas śledztwa, w ciągu kilku lat wielokrotnie ignorowano ostrzeżenia, że w estońskiej siedzibie dokonuje się podejrzanych transakcji. W latach 2007-2015 zagraniczni klienci przesłali przez placówkę ekwiwalent w sumie 1500 miliardów DKK. W ten sposób zalegalizowano trudne do wyobrażenia sumy pochodzące z nieuczciwych transakcji. Po przejściu przez umiejętnie skonstruowany system, wyglądały jak legalnie zdobyte środki.

Od elektryka do menagera

W 2019 roku duńska policja postawiła zarzuty prania pieniędzy trzem pracownikom banku. Jedna z oskarżonych przyznała się do winy i obecnie odsiaduje wyrok. Teraz dołączy do niej posiadająca duńskie i rosyjskie obywatelstwo kobieta, którą sąd w Kopenhadze skazał na 9 lat więzienia. Wraz z nią za winnego uznano obywatela Litwy, który w więzieniu ma spędzić 7 lat. Mężczyzna, który wcześniej pracował jako elektryk oraz pracownik branży sprzątającej, w firmie, która zorganizowała przekręt, pełnił rolę menagera i odpowiadał za miliardowe transfery pieniężne. W praktyce pełnił rolę słupa i podpisywał dokumenty.

Skazani nie przyznali się do winy i zamierzają odwołać się od wyroku.

W 2022 roku Danske Bank otrzymał od duńskich i amerykańskich władz najwyższą w historii karę za udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Było to w sumie ponad 15 miliardów koron duńskich.