Skip to main content
NEWS

Osobom, które przebywają w Danii tymczasowo przez 30 dni lub dłużej, może być zaoferowane szczepienie przeciwko Covid-19 w ramach duńskiego systemu opieki zdrowotnej.

Osoby, które nie są stałymi mieszkańcami kraju, mogą uzyskać dostęp do szczepień przeciwko
COVID-19 w ramach krajowego programu szczepień, nawet jeśli nie są zarejestrowane w krajowym systemie opieki zdrowotnej, potwierdził Duński Urząd ds. Zdrowia.

Jeśli przebywasz w Danii tymczasowo, masz prawo do zaszczepienia się przeciwko Covid-19, nawet jeśli nie jesteś objęty krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które jest bezpłatne dla wszystkich mieszkańców.

Twój pobyt tymczasowy musi jednak spełniać dwa kryteria: musi trwać ponad 30 dni i nie może mieć na celu szczepienia.

Jeśli uważasz, że spełniasz te wymagania, powinieneś skontaktować się z urzędem zdrowia w regionie, w którym przebywasz, po rozpoczęciu szczepień w twojej grupie wiekowej lub od 17 maja, jeśli twojej grupie zaoferowano już wcześniej szczepienie.

Dania nadała priorytet programowi szczepień w oparciu o takie czynniki, jak wiek, podatność na wirusa i rolę pracownika służby zdrowia.

Najnowszą anglojęzyczną wersję kalendarza szczepień, która obejmuje różne grupy wiekowe i docelowe, można znaleźć tutaj:

https://www.sst.dk/en/English/publications/2021/Vaccination-calendar

W Danii działa pięć regionalnych organów ds. Zdrowia:

  • Hovedstaden,
  • Sjælland,
  • Syddanmark,
  • Midtjylland
  • Nordjylland

Kiedy przychodzisz na szczepienie, powinieneś mieć przy sobie dowód tożsamości zawierający Twoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia, aby personel mógł sprawdzić, czy należysz do odpowiedniej grupy wiekowej.

Twoje szczepienie zostanie zarejestrowane na międzynarodowym świadectwie szczepień WHO, dzięki czemu będzie można je wykorzystać poza Danią jako dowód szczepienia.

Obywatele Danii mieszkający w innych krajach mogą w międzyczasie wrócić do domu, aby otrzymać szczepionkę Covid-19, jeśli są zarejestrowani w krajowym systemie opieki zdrowotnej, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi. Duńczycy mieszkający za granicą nie mieli wcześniej gwarancji dostępu do szczepień w swoim kraju.

Jednak nie wszyscy Duńczycy mieszkający za granicą kwalifikują się do szczepień w Danii – wielu z nich nie zachowuje swojej żółtej karty ubezpieczenia zdrowotnego, gdy rejestrują wyjazd za granice.

Ale jest kilka sytuacji – na przykład osoby mieszkające w UE lub mieszkające za granicą i pracujące w Danii – w których zachowany jest dostęp do systemu opieki zdrowotnej w Danii i wydawana jest specjalna karta ubezpieczenia zdrowotnego (sygesikringskort).