Skip to main content
Brak kategoriiNEWS

Ograniczenia związane z Covid-19 i podróżami – w czerwcu pojawią się zmiany przepisów w Danii.

Zmiany w ograniczeniach dotyczących Covid-19

Dania początkowo przedstawiła etapowy plan zniesienia ograniczeń dotyczących Covid-19 w marcu. Plan był wielokrotnie aktualizowany.

Początkowo rząd zapowiedział, że zniesie większość ograniczeń do końca maja, wtedy spodziewał się zaszczepić wszystkich chętnych w wieku powyżej 50 lat. Chociaż plan nie powiódł się jak zamierzano, ograniczenia zostały zniesione, a rząd powołuje się na postęp w szczepieniach i ogólnie dobrą kontrolę epidemii.

W porozumieniu osiągniętym na początku tego miesiąca rząd powiedział, że przepisy wymagające stosowania masek na twarz zostaną zniesione, gdy wszystkim osobom powyżej 16 roku życia w Danii będą zaoferowane szczepienia. Zakończenie programu szczepień planowane jest obecnie na koniec sierpnia. Oczekuje się jednak, że więcej szczegółów na temat planów stopniowego znoszenia tych przepisów pojawi się w czerwcu.

Kontynuowany będzie powrót do biur i współdzielonych przestrzeni roboczych, który ma nastąpić w trzech etapach. W pierwszej fazie, która rozpoczęła się 21 maja, pozwolono na powrót do fizycznych miejsc pracy w 20%. Pozostali pracownicy muszą w miarę możliwości kontynuować pracę w domu. Proporcja ta wzrośnie do 50 proc. 14 czerwca (i 100 proc. 1 sierpnia).

Obecna faza otwarcia, która trwa od 21 maja, ogranicza zgromadzenia w pomieszczeniach do 50 osób. Według planu, liczba ta wzrośnie do 100 osób 11 czerwca.

11 sierpnia zniesione mają być wszelkie limity jeśli chodzi o zgromadzenia, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, zgodnie z planowanym ponownym otwarciem.

Niestety nie oznacza to, że takie festiwale jak Roskilde Festival – który normalnie rozpoczyna się pod koniec czerwca – mogą się odbyć. Imprezy na dużą skalę są nadal znacznie ograniczone, co oznacza, że Roskilde i większość innych letnich festiwali w Danii zostały już odwołane.

Złagodzone ograniczenia w podróżowaniu mogą zostać rozszerzone na kraje spoza UE

Na początku tego miesiąca Dania przeszła do trzeciego etapu znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, co oznacza, że turyści z krajów UE i Schengen mogą wjechać do kraju.

Osoby z pomarańczowych i żółtych krajów UE, które są w pełni zaszczepione szczepionką zatwierdzoną przez EMA i mają na to zaświadczenie, lub które mogą wykazać dodatni wynik testu na Covid-19 który ma od 14 do 180 dni – co wskazuje, że mieli już wirusa – nie muszą poddawać się testowi, ani przechodzić kwarantanny po przybyciu do Danii.

Dania podniosła próg zachorowań dla kraju żółtego z 20-30 do 50-60 przypadków na 100 000 osób w ciągu ostatniego tygodnia.

Jednak niższy próg ma zastosowanie tylko dla krajów UE i Schengen, co oznacza, że na przykład Wielka Brytania nie kwalifikuje się jako kraj żółty, mimo że mieści się w progu zachorowań.