Skip to main content

Twoje wstępne zeznanie podatkowe w Danii jest już gotowe do sprawdzenia i ewentualnego dodania należnych ci odpisów. Masz na to czas do 1 maja. Pamiętaj o uldze za dojazdy do pracy.

W tym roku w Danii możesz się ubiegać o odpis podatkowy za dojazdy do pracy, jeśli w jedną stronę pokonujesz więcej niż 12 kilometrów (24 kilometry w dwie strony). Nie ma znaczenia, jakim środkiem lokomocji pokonuje się ten dystans, może to być na przykład własny samochód, rower, pociąg, autobus lub inny środek lokomocji.

O ulgę można się starać bez względu na rodzaj wykonywanego, płatnego zajęcia. Może to być na przykład praktyka w ramach pracy bądź posada na część etatu. O ulgę można się starać tylko za te dni, w które faktycznie podróżuje się do i z pracy, czyli na przykład jeśli nie pracujesz w niedziele czy dni świąteczne, to nie możesz wliczać ich do swoich kalkulacji. Podobnie, nie można ubiegać się o tę ulgę, jeśli pracowało się z biura domowego, przebywało na zwolnieniu lekarskim bądź było na wakacjach.

Na to zwróć uwagę sprawdzając zeznanie podatkowe

Ulga za dojazdy do pracy nie jest automatycznie wpisana do wstępnego zeznania podatkowego, należy ją wprowadzić samodzielnie. Odpis ten nie jest rozliczany na zasadzie 1:1. Jeśli na przykład Twoje koszty dojazdów zostaną wyliczone na 5000 DKK, to w sumie zapłacisz o około 1300 DKK podatku mniej.

Jeśli w roku podatkowym 2022 zarobiłeś mniej niż 344 300 DKK, możesz się starać o dodatkową ulgę za dojazdy do pracy. Jej wysokość jest uzależniona od dochodu, maksymalna kwota całkowita za rok 2023 to 15 400 DKK. Ta ulga jest naliczana przez system według automatycznych stawek we wstępnym i ostatecznym zeznaniu podatkowym.

Wydatki poniesione na podróże promem, a nawet samolotem, można odliczyć o ile te środki transportu są koniecznością na drodze praca-dom. Dodatkowo możesz uzyskać odpis za opłaty za przekraczanie mostów takich jak Most Øresund oraz Storebæltsbroen.

Kiedy nie można starać się o ulgę podatkową za dojazdy?

Odpis podatkowy za dojazdy do pracy w Danii nie należy się, jeżeli:

– pracodawca opłaca pracownikowi dojazdy;

– pracownik dojeżdża do pracy służbowym samochodem;

– podróże odbywane są do i z miejsca pobierania edukacji;

– podróże odbywane są do i z miejsca niepłatnej praktyki.

Jeśli odbywasz długie podróże, duński urząd podatkowy sprawdza je szczególnie starannie i zwykle wymaga szczegółowej dokumentacji.

Pamiętaj, że jeśli nie odliczałeś ulgi za dojazdy wcześniej, to masz prawo dokonać korekty za trzy poprzednie lata.

Potrzebujesz pomocy w złożeniu zeznania podatkowego w Danii oraz ewentualnie w Polsce? Zgłoś się do nas!