Skip to main content
NEWS

Karta podatkowa na rok 2024 już dostępna!

Od 14 listopada duńscy podatnicy mogą sprawdzać i korygować karty podatkowe na rok 2024. To formalność, której lepiej nie odkładać w nieskończoność.

Karta podatkowa (forskudsopgørelse) na kolejny rok jest dostępna w TastSelv. Zapisano w niej wstępnie przewidywane dochody na następny rok, jednak każdy z podatników powinien sam je skontrolować i w razie potrzeby nanieść poprawki. To istotne zadanie, bo pozwala:

  • – poprawić i uzupełnić informacje naniesione wstępnie przez urząd skarbowy;
  • – co miesiąc płacić właściwą zaliczkę na podatek i mieć finanse pod kontrolą;
  • – korzystać w właściwych ulg i udogodnień;
  • – uniknąć dopłaty do podatku w roku 2025.

Kartę podatkową można poprawiać tyle razy, ile jest to konieczne. Zmiany warto nanosić za każdym razem, gdy dzieje się coś takiego, co wpływa na obliczanie rocznego budżetu. Do typowych sytuacji, w których warto zaktualizować kartę podatkową należą między innymi: zmiana pracy, uzyskanie podwyżki, choroba, przyjście na świat dziecka, zakup mieszkania lub domku letniskowego, zamknięcie firmy, zakończenie spłaty kredytu mieszkaniowego itp.

Istotne jest, aby w kartę wpisać właściwe, należne odliczenia. Jeśli masz wątpliwości, co Ci przysługuje, możesz skorzystać z przewodnika urzędu skarbowego lub z doradztwa naszych konsultantów. Warto pamiętać, że osoby fizyczne i przedsiębiorcy mogą korzystać z innych typów ulg.

Skorygowana przez Ciebie karta podatkowa zostanie automatycznie wysłana do Twojego pracodawcy bądź pracodawców oraz ubezpieczalni.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile faktycznie zarobiłeś, zapłaciłeś podatku i zaoszczędziłeś na odliczeniach, powinieneś sprawdzić zeznanie roczne (årsopgørelse).