Skip to main content
NEWS

EasyPark z półtoramilionową karą za brak informacji

Firma, do której należy aplikacja EasyPark, otrzymała 1,5 miliona koron kary, bo nie poinformowała użytkowników o dodatkowych opłatach.

Kiedy używasz aplikacji EasyPark, ponosisz opłatę serwisową w wysokości 15% standardowej opłaty parkingowej za każdym razem, gdy zostawiasz pojazd w miejscu obsługiwanym przez tę firmę. EasyPark zaczęła o tym jasno informować klientów dopiero w roku 2021. Sąd w Lyngby uznał dzisiaj, że wersja aplikacji stosowana przedtem nie spełniała wymogów prawnych, bowiem klienci nie byli klarownie poinformowani o dodatkowej opłacie. Co prawda w kolejnych wersjach takie informacje już się pojawiły, ale nie zmienia to faktu, że przez jakiś czas przed klientami ukrywano fakt istnienia opłaty serwisowej.

Obowiązek ujawniania opłat

Sprawa EasyPark została zgłoszona policji przez Duńskiego Rzecznika Praw Konsumentów jako niezgodna z prawem konsumenckim. Z doniesień prasowych wynika, że dopiero po interwencji rzecznika firma zmieniła wersję aplikacji na podającą informację o dodatkowej opłacie.

Rzecznik Praw Konsumentów uważa, że ta sprawa może podnieść świadomość zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców świadczących usługi. Korzystając z dowolnej aplikacji klient powinien otrzymać przejrzyste dane, za co dokładnie płaci i ile wynoszą ewentualne opłaty manipulacyjne, aby mógł podjąć świadomą decyzję, czy opłaca mu się skorzystać z usługi. Firma świadcząca usługę nie może takiej informacji ukrywać, na przykład czyniąc ją mniej widoczną albo trudną do znalezienia. Kierowca chcący zaparkować samochód skupia się na parkowaniu i nie ma czasu szukać w aplikacji dodatkowych zapisów, zatem warunki usługi powinny być dla niego jasne. Do obowiązków właściciela aplikacji należy skonfigurowanie jej w taki sposób, aby wszystkie opłaty były łatwe do znalezienia, zrozumiałe i czytelne. W innym wypadku dochodzi do złamania praw konsumenta. Podobne sprawy warto zgłaszać do biura Rzecznika.

Kliencie, zgadnij sobie sam?

Interwencja Rzecznika Praw Konsumentów nie była pierwszą skargą na EasyPark. Wcześniej padały też zarzuty o brak klarownych informacji na temat odpowiedzialności własnej klienta za wybór odpowiedniego miejsca parkingowego. Kierowcom zdarzało się błędnie parkować na miejscach, które nie były obsługiwane przez EasyPark, uiszczać opłatę, a następnie otrzymywać mandat za jej rzekomy brak. Te zarzuty zostały jednak przez sąd oddalone.

Jako konsument w Danii, tak samo jak w każdym innym europejskim kraju, masz prawo do rzetelnej informacji o usługach i cenach, również wtedy, gdy korzystasz z aplikacji w telefonie. Nie powinieneś być zmuszany do zgadywania, jakie poniesiesz opłaty albo co dokładnie zawiera dana usługa. Jeśli aplikacja, z której korzystasz, nie spełnia takich wymogów, możesz ją zgłosić do Forbrugerombudsmanden.