Skip to main content
NEWS

Bill Gates i Fundacja Novo Nordisk nawiązują współpracę

Przedsiębiorca i filantrop Bill Gates gości dzisiaj w Danii na spotkaniu funduszu będącego właścicielem największej europejskiej firmy farmaceutycznej, producenta między innymi leków na odchudzanie. Już ogłoszono współpracę trzech funduszy mającą na celu poprawę globalnego zdrowia.

Wizyta Billa Gatesa w Danii to wydarzenie, którym interesują się media. Chodzi o wielkie pieniądze i olbrzymie inwestycje w zdrowie. Połączenie środków inwestycyjnych oraz wiedzy z różnych dziedzin ma w przyszłości przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób i skuteczniejszego zapobiegania im. Gates ogłosił, że Fundacji Billa i Melindy Gatesów nawiązała wartą miliardy współpracę z duńską Fundacją Novo Nordisk.

Dwie fortuny

Były prezes zarządu Microsoft i architekt jej oprogramowania od lat inwestuje swoją fortunę w badania naukowe za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest to największa na świecie organizacja filantropijna, która pieniądze przeznacza między innymi na zwalczanie chorób w krajach tak zwanego Trzeciego Świata, walkę z ekstremalnym ubóstwem, stypendia dla studentów i zapobieganiu AIDS. W przypadku niektórych chorób Fundacja przeznacza na walkę z nimi więcej niż rządy wielu krajów razem wzięte. Jej roczne wydatki na zdrowie i badania są porównywalne z rocznym budżetem WHO.

Fundacja Novo Nordisk została założona 35 lat temu w Hellerup. Jest właścicielem firmy Novo Nordisk, czyli globalnej firmy działającą w branży opieki zdrowotnej, lidera w dziedzinie produkcji insuliny. Misją firmy jest wprowadzenie zmian mających na celu zwalczenie cukrzycy i innych poważnych chorób przewlekłych, takich jak na przykład otyłość. To właśnie skuteczne leki zwalczające otyłość stoją w ostatnich latach za olbrzymim wzrostem finansowym Novo Nordisk. Rekordowa sprzedaż leku Wegovy sprawiła, że duński producent farmaceutyków stał się najwięcej wartą firmą w Europie.

Zmiany klimatyczne a zdrowie

Fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz Fundacja Novo Nordisk ogłosiły rozpoczęcie współpracy w celu zapobiegania chorobom związanym z globalnymi zmianami klimatycznymi. Do projektu dołączył brytyjski fundusz Welcome Trust, co sprawia, że porozumienie jest największym w historii aliansem tego rodzaju. Pieniądze mają być inwestowane w badania, które pozwolą na uniknięcie globalnych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze zmian klimatycznych. Według szacunków, zmiany klimatyczne już odpowiadają za 60 milionów zgonów rocznie, między innymi w wyniku plagi głodu czy pojawiania się przenoszących patogeny gatunków zwierząt tam, gdzie wcześniej ich nie było, na przykład komarów roznoszących malarię w Europie.

Zdaniem Billa Gatesa Novo Nordisk posiada najbardziej zaawansowaną w świecie wiedzę o zależnościach między pracą mózgu i pracą układu trawiennego. Można ją wykorzystać nie tylko do walki z otyłością, ale też do poprawy sytuacji osób niedożywionych. Obie strony porozumienia deklarują, iż ich współpraca to dobra wiadomość nie tylko dla świata nauki, ale przede wszystkim przyszłych pokoleń.