Skip to main content
NEWS

Agencja ostrzega przed podróbkami duńskiego leku

Ozempic, czyli lek na cukrzycę, którego substancja czynna stosowana jest również w leczeniu otyłości, to największy hit handlowy duńskiej spółki Novo Nordisk AS. Jest tak popularny, że na amerykańskim rynku pojawiły się jego podróbki.

Lek Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd, który obniża wysokie stężenie cukru we krwi. Stosowany jest w formie zastrzyku w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych. W Danii jest produkowany pod handlową nazwą Wegovy. Jak się okazało, pomaga również w walce z otyłością, bowiem daje pacjentom uczucie sytości, zmniejsza łaknienie. Lekarze i pacjenci raportują, że jego właściwe stosowanie może w szybki sposób zredukować wagę o nawet kilkanaście kilogramów. Kurację trzeba jednak przechodzić pod kontrolą lekarza.

Popularność leku sprawiła, że producent, duńska spółka Novo Nordisk AS, stała się trzecią największą na świecie spółką farmaceutyczną. Od 2008 roku jest największą firmą w kraju i generuje tak duże zyski, że wpływa to na całą gospodarkę Danii. Jej sukces porównuje się między innymi do osiągnięć, jakie kiedyś miała fińska Nokia.

Ozempic w Polsce

Ozempic można kupić również w Polsce. Cena to około 500 złotych, ale mając receptę można za niego zapłacić 30% ceny. W Polsce jest zarejestrowany jako lek dla osób z cukrzycą i zdaniem lekarzy tylko tak powinien być stosowany. Jednocześnie w 2021 roku Europejska Agencja Leków oraz Amerykańska Agencja leków dopuściła Wegowy, czyli lek z ta samą substancją czynną, ale o większej dawce, jako medykament do leczenia otyłości. Ten drugi lek nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Pacjenci z otyłością próbują zatem stosować Ozempic do celów innych, niż na razie pozwala na to rejestracja.

Z dostępem do Ozempicu na polskim rynku nie jest łatwo, bo zainteresowanie nim jest ogromne. Chcą go zażywać nie tylko pacjenci z cukrzycą, ale też osoby walczące z otyłością i to nie zawsze pod kontrolą lekarzy.

Uwaga na podróbki

W miniony czwartek amerykańska Agencja Leków FDA poinformowała, że na rynku pojawiły się podróbki Ozempicu. Nawet w aptekach zamiast oryginalnego leku można kupić podróbkę. Nie wiadomo jeszcze, co zawierają podrobione opakowania leków i czy ich zażywanie jest niebezpieczne dla zdrowia, badania są w toku. Agencja ostrzegła pracowników służby zdrowia i pacjentów, aby sprawdzali etykiety produktów pod kątem podrobionych jednostek i zgłaszali  wątpliwe produkty. Podejrzane medykamenty są oznaczone numerem partii NAR0074 oraz numerem seryjnym 430834149057. Nie wiadomo jednak, czy to wszystko, istnieje możliwość, że fałszywych medykamentów jest więcej i to nie tylko na rynku amerykańskim. Lek odniósł tak spektakularny sukces, że zapotrzebowanie na niego przewyższa możliwości producenta. Pojawienie się podróbek było tylko kwestią czasu.

Podróbki leku znalezione w amerykańskich aptekach różnią się od oryginału między innymi kolorem aplikatura oraz opakowania.

Tylko w pierwszej połowie tego roku duńska spółka Novo Nordisk odnotowała sprzedaż o wartości ponad 24,5 miliarda dolarów, z czego ponad jedna trzecia przypada na lek Ozempic.