Skip to main content
Informacje o Danii

Ważny krok w Danii, czyli jak założyć NemKonto

Rachunek bankowy, na który wypłacane będą należności z instytucji publicznych, czyli NemKonto, warto założyć jak najszybciej po rozpoczęciu pracy w Danii.

Duński system charakteryzuje się wysokim stopniem cyfryzacji, co oznacza, że prawie wszystko można załatwić przez internet. NemKonto to istotny i konieczny element tego systemu. Jest to rachunek bankowy, na który wypłacane są należności z instytucji publicznych w Danii, czyli na przykład zwrot podatku albo świadczenie urlopowe. Otrzymanie świadczenia w formie czeku jest w praktyce bardzo trudne, zatem ustawienie NemKonta to jeden z najważniejszych kroków formalnych, jakie warto wykonać po podjęciu pracy w Danii.

Pracownik sam wybiera, które konto bankowe wskaże jako NemKonto. Może to być nawet polskie konto bankowe. Zdecydowanie powinno to być konto, do którego mamy łatwy dostęp i nie zamierzamy go szybko zmieniać.

Online oraz listownie

Założenie NemKonta jest bezpłatne. Obcokrajowcy posiadający NemID mogą przypisać dowolne konto duńskie do swojego NemKonta elektronicznie, nie jest to skomplikowana procedura. Do posiadania NemID nie jest potrzebne duńskie obywatelstwo, ale trzeba mieć numer CPR oraz ważny dokument tożsamości.  

Aktywacja NemKonta nie jest skomplikowana. Najłatwiej jest to zrobić elektronicznie przy użyciu MitD na stronie nemkonto.dk.

Kto nie ma jeszcze dostępu do logowania się elektronicznego, ten również może założyć NemKonto. Po pierwsze, należy wypełnić odpowiedni formularz. Po drugie, uwierzytelnić go notarialnie albo poprzez zyskanie podpisów dwóch świadków. Po trzecie, wysłać listownie wraz ze zdjęciem dokumentu tożsamości. Następnie trzeba poczekać na odpowiedź i uwierzytelnienie.

Ważne również w Polsce

Posiadanie NemKonta jest istotne nie tylko podczas pobytu w Danii. Po powrocie do Polski to właśnie na ten rachunek bankowy można otrzymać świadczenie urlopowe albo środki zgromadzone w funduszach emerytalnych. Bez NemKonta przeprowadzenie tych operacji bywa w praktyce niewykonalne bez osobistej wizyty w Danii.  

Z przypisaniem rachunku nie ma co zwlekać, im prędzej załatwi się tę sprawę, tym lepiej. Jeśli potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności, chętnie służymy Ci profesjonalną pomocą w tym zakresie.  

Masz pytania na temat NemKonta i chce porozmawiać w języku polskim? Zapraszamy do kontaktu