Skip to main content
Informacje o Danii

Przygotowanie na sytuacje kryzysowe

Bądźcie gotowi na trzy dni bez dostępu do wody i żywności – duński Minister Obrony Troels Lund Poulsen przedstawił nowe wytyczne przygotowania kryzysowego.

Beredskabsstyrelsen, czyli Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz minister obrony i przygotowania kryzysowego przypomnieli w ostatni sobotę o zasadach gotowości na sytuacje alarmowe. Choć podkreślają, że generalnie Dania jest krajem bezpiecznym i stabilnym, to sytuacji kryzysowych wynikających z katastrof naturalnych bądź ataków terrorystycznych lub konfliktów zbrojnych, nigdzie nie da się wykluczyć.

Celem stworzenia dokładnych ram przygotowania kryzysowego jest zapewnienie, że w razie nagłego, niespodziewanego kryzysu jak najwięcej mieszkańców Danii będzie przez kilka dni na tyle samowystarczalnych, aby władze i służby mogły się skupić na dostarczeniu pomocy najbardziej potrzebującym.

Woda, żywność, leki

Odświeżone zalecenia przygotowania kryzysowego dla mieszkańców Danii są bardzo konkretne. Każdy powinien być przygotowany na trzy dni bez dostępu do wody, jedzenia i innych artykułów pierwszej potrzeby. W praktyce oznacza to, że należy mieć w domu zapasy na taką ewentualność i wymieniać je w razie potrzeby.

Najważniejszy w sytuacji kryzysowej jest dostęp do wody pitnej. Należy zapewnić po 3 litry wody dziennie do wykorzystania na mieszkańca gospodarstwa domowego. Może to być woda butelkowana, ale nie musi. Najważniejsze, by była co jakiś czas zmieniana, aby nadawała się do picia, gdyby zaszła taka potrzeba.

Po drugie, należy zapewnić sobie zapas żywności, którą można przechowywać długo nawet w sytuacji braku prądu (czyli nie mogą to być mrożonki). Zalecane są między innymi konserwy oraz chrupkie pieczywo. Sprawdzą się też zestawy wysokokalorycznego jedzenia turystycznego, o ile gospodarstwo domowe ma przenośny zestaw do gotowania.

Osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia, powinny mieć w domu zapas koniecznych leków, a wszyscy powinni mieć apteczkę ze środkami pierwszej pomocy. Każdy powinien też zapewnić gospodarstwu domowemu konieczne przybory higieniczne, zapasowe oświetlenie oraz ciepłą odzież (papier toaletowy, świecie, zimowe okrycia).

Dostęp do informacji

W sytuacjach kryzysowych bardzo ważny jest dostęp do informacji. O alarmie poinformują miejskie syreny, następnie informacji należy szukać na dostępnych kanałach publicznych, czyli w DR lub TV2, o ile są dostępne. Żeby zapewnić sobie dostęp do informacji w razie awarii systemu energetycznego, warto mieć radio zasilane innymi źródłami niż tylko prądem z gniazdka. W sytuacjach alarmowych przydać się może na przykład radio samochodowe.

Tożsame zasady przygotowania kryzysowego obowiązują również w innych krajach nordyckich, w tym w Norwegii i Szwecji.

Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie internetowej Beredskabsstyrelsen.