Dzisiaj o godzinie 10.00 w Danii rozpoczął się wyścig o dotacje na pompy ciepła. Już w pierwszych godzinach chętnych było tak wielu, że agencja Energistyrelsen czasowo wstrzymała rejestrowanie chętnych.
W ostatnim roku sprzedaż pomp ciepła w Danii spadła o jedną trzecią, chociaż to właśnie to źródło ogrzewania polecane jest jako najbardziej efektywne, ekologiczne i tanie, jeśli pod uwagę weźmie się długą perspektywę. Jako jednorazowy wydatek to poważna decyzja finansowa. Podczas gdy bojler do ogrzewania gazowego kosztuje około 45 000 DKK, na pompę ciepła trzeba wydać już około 150 000 DKK. To dlatego informacja o tym, iż można starać się o rządową dotację, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.
Duńska Agencja Energii Energistyrelsen przeznaczyła na dotacje 236 milionów koron. Zainteresowani mogą otrzymać 17.000 DKK na pompę typu woda-powietrze oraz 27.000 DKK na gruntową pompę ciepła. Elektroniczne zapisy otwarto 12 września od godziny 10 rano. Chętnych było tak wielu, że na kilka godzin kolejkę wstrzymano „z powodów technicznych”. Jak na razie system zarejestrował ponad 13 000 chętnych na uzyskanie dofinansowania.
Kto może się starać o dotację?
Osoby, które chcą aplikować o dotację, muszą spełnić kilka warunków:
– być właścicielami domu wykorzystywanego całorocznie, nie może to być zatem domek letniskowy;
– dotychczas korzystać z ogrzewania typu gazowego, elektrycznego bądź z wykorzystaniem oleju opałowego;
– nie mieszkać na terenie wspólnoty mieszkaniowej korzystającej z centralnego ogrzewania bądź planującej instalację wspólnego systemu ogrzewania.
Dotacje dotyczą tylko nowo zawieranych umów, nie obejmą zatem tych osób, które już podpisały umowy na instalację pompy ciepła. O dopłatę nie można się starać wstecz.
Pieniądze są przyznawane tylko na dwa typy urządzeń: pompy ciepła woda-powietrze (dun.: luft til vand-varmepumpe) oraz gruntowe pompy ciepła (dun.: væske til vand-varmepumpe, jordvarme).
Jak aplikować?
Żeby starać się o dotacje, trzeba to zrobić stosunkowo szybko. Aplikuje się elektronicznie poprzez stronę Duńskiej Agencji Energii. Z jej pomocą można się zarejestrować bezpośrednio lub wysłać email, jednak w tym drugim przypadku należy zachować czujność, bowiem na maila zwrotnego trzeba odpowiedzieć w ciągu zaledwie pół godziny. Potem należy się zalogować z użyciem MitID i w ciągu godziny zegarowej złożyć elektronicznie aplikację.
Na razie jednak system bywa czasowo zatrzymywany z powodu zbyt dużej ilości chętnych. Zainteresowani otrzymaniem dotacji powinni uważnie śledzić informacje na stronie internetowej Energistyrelsen.