Wyniki najnowszych, przeprowadzanych cyklicznie badań młodzieży szkolnej zaniepokoiły duński rząd. Politycy zapowiadają możliwe zmiany prawa.
Młodzież w Danii, szczególnie w przedziale wiekowym od 11 do 15 lat, nie miewa się dobrze. Zdaniem ekspertów są za to częściowo odpowiedzialne media społecznościowe. Wynika to z opublikowanych właśnie wyników cyklicznego badania Skolebørnsundersøgelsen, w którym to o opinie pyta się uczniów piątych, siódmych i dziewiątych klas. Wyniki z edycji 2022 są niepokojące, szczególnie, gdy porówna się je z edycjami badania z lat poprzednich. W ankiecie wzięło udział 5.823 dzieci, które pytano o samopoczucie, zdrowie oraz nawyki zdrowotne. Takie badanie jest w Danii przeprowadzane średnio co cztery lata.
Co trapi nastolatki w Danii?
Największy problem widać wśród uczniów dziewiątych klas, w szczególności dziewcząt. Te nigdy wcześniej nie raportowały tak niskiego poziomu satysfakcji. Tylko 10% deklaruje, że generalnie cieszy się życiem. Więcej niż co druga raportuje, że czuje się przygnębiona w każdym tygodniu. Uczniowie raportują też zaburzenia rytmu snu i czuwania oraz wyższy niż wcześniej poziom niepokoju. Nie wszystko przedstawia się jednak wyłącznie w czarnych barwach. Z raportu Duńskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkesundhed wynika, że większość mieszkających w Danii dzieci jest fizycznie zdrowa i cieszy się stosunkowo niezłą kondycją fizyczną.
Autorzy raportu oceniają, że rosnące niezadowolenie wśród młodzieży jest związane z nadmiernym używaniem mediów społecznościowych, a co za tym idzie, alienacją, wysokim poziomem niepokoju oraz brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Dziewiątoklasistki raportujące najniższy poziom zadowolenia z życia są jednocześnie tymi, którzy z mediów społecznościowych korzystają średnio najwięcej, spędzając w nich dziennie ponad trzy godziny. Wiadomo, że szczególnie w grupie dziewcząt bezkrytyczne korzystanie z mediów społecznościowych jest skorelowane z tworzeniem nadmiernych, nierealistycznych wymagań wobec samych siebie. To zjawisko nazywa się w Danii „kulturą perfekcjonizmu”.
Czas na zmiany
Parlementarzysta Rasmus Lund-Nielsen, z zawodu psycholog, skomentował wyniki raportu dla mediów. Jego zdaniem narastające przygnębienie wśród młodych ludzi to problem, którym politycy koniecznie muszą się zająć.
Rząd zapewnia, że rozważa wprowadzenie zasad, które regulowałyby dostęp młodzieży do mediów społecznościowych. Na razie kwestie dostępności dzieci i młodzieży do popularnych serwisów są stosunkowo słabo regulowane i trudne do kontroli. Padają propozycje powiązania logowania się i potwierdzania wieku poprzez na przykład system rozpoznawania twarzy albo MitID. W tej sprawie ma się regularnie zbierać komisja, która będzie tworzyć rekomendacje dla polityków.
Padają też głosy, że to technologiczni giganci powinni być obarczeni większą odpowiedzialnością za dbałość o swoich niepełnoletnich użytkowników, a co za tym idzie, wprowadzić odpowiednie rozwiązania technologiczne.