Skip to main content
Informacje o Danii

Na gwarancji, czyli prawa konsumenta w Danii

Kupując dowolny produkt w Danii masz dwa lata, by zgłosić ewentualną usterkę, ale powinieneś to zrobić jak najszybciej po jej odkryciu. Przyjęte niedawno przepisy sprawiają, że w pierwszym roku gwarancji zyskujesz dodatkową ochronę.

W Danii obowiązuje zasada dwuletniej gwarancji, która dotyczy wszystkich rzeczy nabytych od oryginalnego sprzedawcy, tak samo nowych i używanych. Nie ma znaczenia, czy produkt był sprzedany w sklepie, przez internet czy przez telefon.

Sprzedawca nie ma prawa zadecydować, że oferowany przez niego towar albo jedna z jego części będzie objęta gwarancją krótszą niż dwa lata.

Od 2022 roku za sprzedaż duńskie prawo uznaje również transakcje polegające na udostępnieniu elektronicznego kontentu lub usługi w zamian za uzyskanie danych na temat kupującego.

Zatrzymaj paragon

Dwuletnia gwarancja oznacza, że w tym czasie jako konsument możesz zgłosić wadę bądź usterkę produktu. Po upływie tego okresu nie jest już możliwe, by uzyskać wymianę bądź rekompensatę. Dodatkowo zmiana przepisów w 2022 roku spowodowała, że w pierwszym roku po zakupie jesteś objęty dodatkową ochroną. Przyjmuje się wtedy, iż odkryta usterka powstała z winy wady produktu, a jeśli sprzedawca się z tym nie zgadza, to do niego należy udowodnienie swojej racji. Po upływie roku obowiązek ewentualnego udowodnienia swojej racji spoczywa już na kliencie.

W przypadku, gdy nabywasz w Danii produkt używany od innej osoby prywatnej, dwuletnia gwarancja przechodzi na ciebie, tak jakbyś osobiście zawarł umowę kupna. Obowiązuje ona zatem nie od momentu, gdy dokonujesz zakupu z drugiej ręki, ale od momentu zakupu przez oryginalnego właściciela. Aby móc udowodnić, że masz prawo do gwarancji, musisz posiadać oryginalną fakturę.

Co zrobić z wadliwym produktem?

Wadę zakupionego produktu trzeba jak najszybciej zgłosić u sprzedawcy, który sprzedał produkt. Przepisy określają, że zauważona usterkę należy zgłosić w „odpowiednim” czasie. Zwyczajowo przyjmuje się, iż jest to nie więcej niż dwa miesiące od odkrycia usterki.

Jeśli kupujesz na przykład sprzęt elektroniczny firmy x w sklepie z elektroniką, to reklamację zgłaszasz do sklepu, a nie do producenta. Sprzedawca nie ma prawa odesłać cię do producenta, jego obowiązkiem jest rozpatrzenie reklamacji.

W przypadku, gdy wada podlega pod Købelov, sprzedawca jest zobowiązany do wymiany bądź naprawy produktu, a w niektórych przypadkach do zwrotu pieniędzy. Należy wiedzieć, że nie każda usterka podlega pod to prawo. Jeśli powstała ona z twojej winy, sprzedawca nie musi jej naprawiać. Købelov stanowi, że wymianie i naprawie podlegają te produkty, które posiadały wadę w momencie zakupu.

Jeśli ty i sprzedawca wadliwego produktu nie możecie dojść do porozumienia, to możesz odwołać się do wyższej instancji. Podejmuje się ona rozpatrywania spraw tylko w przypadku, gdy produkt kosztował pomiędzy 1100 a 100 000 DKK, zaś w przypadku ubrań i butów więcej niż 720 DKK.