Skip to main content
Informacje o Danii

Minister krytykuje zyski duńskich banków

W zeszłym roku duńskie banki odnotowały duże zyski. Tak duże, że aż zabrał głos minister ds. biznesu.

Według raportu sporządzonego przez duńskie media, rok 2023 był rekordowo pomyślnym dla wielu krajowych banków. Sześć największych zanotowało w sumie 38,8 miliardów koron zysku. To najlepszy wynik od roku 2005.

Minister ds. Biznesu Morten Bødskov zaapelował do bankierów, by zyskami podzieliły się z klientami oraz podjęły działania w celu obniżenia kosztów swoich usług. Mogłoby to być na przykład zwiększenie oprocentowania od przechowywanych przez klientów oszczędności albo zmniejszenie opłat manipulacyjnych. W sytuacji, gdy banki sporo zarabiają na podwyżkach stop procentowych, powinny zdaniem ministra, również pójść klientom na rękę.

Tym klientom, według których zyski z lokat zdeponowanych w bankach są zbyt niskie, Bødskov poradził zmienić bank. Na rynku jest wiele banków i warto, by istniała między nimi konkurencja. Czasem mniejsza placówka finansowa oferuje lepsze warunki niż najwięksi gracze.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z ministrem. Jeden z ekspertów finansowych, Ulrik Nødgaard z Finans Danmark, zwrócił uwagę, że rekordowe zyski banków są związane z faktem, iż przed ostatnią dekadę zarabiały rekordowo niewiele. Stopy procentowe w Danii były wyjątkowo niskie, a opłaty minimalne.