Nikt nie lubi płacić mandatów za przekroczenie prędkości, tak samo jak nikt nie lubi kierowców stwarzających zagrożenie na drodze. W Danii złamanie przepisów drogowych grozi wysokimi karami, których wysokość można samodzielnie wyliczyć.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie zmieniła się w Danii kultura jazdy samochodem. Jeszcze w 2013 roku na pytanie: „Jak często przekraczasz prędkość 100km/h, kiedy ograniczenie wynosi 80km/h?”, aż 13% kierowców odpowiadało, że bardzo często lub często, a tylko 32%, że nigdy. W minionym roku już tylko 5% ankietowanych zadeklarowało, że robi to często, a ponad połowa, że nigdy. Wciąż jednak nadmierna prędkość jest przyczyną 4 na 10 wypadków śmiertelnych na duńskich drogach.
Co spowodowało zmianę mentalności w ostatnim dziesięcioleciu? Zarząd Dróg Publicznych w Danii wśród czynników wymienia liczne kampanie podnoszące świadomość zalet bezpiecznej jazdy, konsekwentne egzekwowanie mandatów i wprowadzanie wielu punktów kontroli drogowej. Każdy mieszkaniec Danii może zamówić na policji kontrolę prędkości w swojej okolicy, jeśli jego zdaniem kierowcy jeżdżą w tym miejscu zbyt szybko.
Na duńskich drogach prędkość zmotoryzowanych mierzą automatyczne punkty kontroli ATK, patrole policji na drogach oraz patrole poruszające się samochodami nagrywającymi ruch drogowy.
Ograniczenia prędkości i przepisy w Danii
Maksymalna prędkość na duńskich autostradach to 130 km/h (dominują jednak ograniczenia do 110 km/h), na drogach poza terenami zabudowanymi – 80 km/h, a w miastach – 50 km/h. Jeżeli znaki drogowe nie sygnalizują inaczej, to w centrum Kopenhagi nie powinno się przekraczać 40 km/godz.
W Danii obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok.
Dozwolone stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Jeśli kierowca przekroczy 1,2 promila, duńska policja odbiera prawo jazdy. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi 2 promile lub więcej, policja może skonfiskować samochód, sprzedać go na aukcji, a uzyskane w ten sposób środki przekazać Skarbowi Państwa. Również znaczne przekroczenie prędkości – o 60% lub jazda z prędkością powyżej 160 km/h – może skutkować odebraniem prawa jazdy.
Od 31 marca 2021 obowiązują przepisy drogowe przewidujące konfiskatę pojazdu za szczególnie niebezpieczną jazdę, m. in. za przekroczenie prędkości o 100 %
w stosunku do dozwolonej, za jazdę z prędkością przekraczającą 200 km/h, za jazdę z ponad 2.0 promilami alkoholu we krwi. Konfiskata pojazdu następuje niezależnie od tego, czy kierującym jest właściciel, czy osoba trzecia.
Wysokość mandatów drogowych w Danii
Jeśli jesteś osobą zmotoryzowaną i przeprowadzasz się do Danii, to powinieneś mieć świadomość, ile wynoszą mandaty za przekroczenie prędkości, bowiem są one znacząco wyższe niż w Polsce. Przydatnym narzędziem jest kalkulator mandatów zamieszczony przez Sikker Trafik na stronie internetowej dotyczącej bezpieczeństwa na drodze. Można tam wybrać rodzaj pojazdu (na przykład motocykl, samochód osobowy, ciężarówkę itp.), rodzaj drogi (krajowa poza terenem zabudowanym, autostrada itp.), obowiązujące tam ograniczenie prędkości i wreszcie prędkość własnego pojazdu.
Za przekroczenie prędkości o 10 km/h na autostradzie z ograniczeniem do 110 km/h mandat wyniesie 1200 DKK, a za przekroczenie o 22 km/h 1800 DKK. Jadąc w terenie zabudowanym o 30 km/h za szybko przy ograniczeniu do 40 km/h musisz być gotowy zapłacić 4800 DKK, dodatkowo 500 koron na fundusz ofiar wypadków drogowych i zdać jeszcze raz egzamin na prawo jazdy, ponieważ zostaje ono odebrane.
Kilka minut spędzonych z generatorem mandatów może być lekcją, która oszczędzi kierowcy niepotrzebnych wydatków. To pieniądze, które lepiej wydać na coś innego. Na drodze najlepiej zaś cieszyć się bezpieczną jazdą.