Skip to main content
Informacje o Danii

Fajerwerki w Danii tylko dwa razy do roku

Dania ustawowo ogranicza liczbę dni w roku, w których będzie można odpalać fajerwerki. Od 2024 r. będzie to wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia.

Obecnie fajerwerki można w Danii kupować legalnie po 15 grudnia i używać ich w okresie od 27 grudnia do 1 stycznia. W przyszłym roku ma się to zmienić. Odpalanie fajerwerków będzie możliwe wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia. Wzrośnie też wysokość kar za nielegalne odpalanie fajerwerków.

Skąd taka zmiana? Podobnie jak inne państwa skandynawskie, Dania ogranicza odpalanie fajerwerków z kilku powodów. Po pierwsze, chodzi o dobrostan zwierząt, tak samo dzikich jak i domowych. Po drugie, głośne wybuchy są trudne do zniesienia dla wielu ludzi, na przykład weteranów wojennych. Po trzecie, materiały pirotechniczne zatruwają środowisko i nie są bezpieczne dla zdrowia. Nie chodzi tylko o tony śmieci, ale i chemikalia trafiające do atmosfery.

Z badań Instytutu Procesów Chemicznych Akademii Nauk Republiki Czeskiej wynika, że pokazy pirotechniczne są po prostu zagrożeniem dla zdrowia. W czasie 45-minutowego pokazu sztucznych ogni stężenie baru w powietrzu może wzrosnąć nawet 580 razy. W przypadku innych substancji wartości te wzrastają 70-90 razy. Widzowie pokazu fajerwerków są narażeni między innymi na wysoki poziom rakotwórczych związków antymonu oraz talu, a także silnie toksycznych związków arsenu.

Minister Morten Bøskov powiedział na konferencji prasowej, że nadejście Nowego Roku warto celebrować mając w pamięci fakt, że dla wielu ludzi głośne wybuchy są nieprzyjemnym przeżyciem. Warto zatem zastąpić fajerwerki innymi sposobami świętowania.

Prawo w tym zakresie próbowano już w Danii zmienić kilkukrotnie. Ostatnio w roku 2020, kiedy to do parlamentu wpłynęła petycja obywatelska. Dopiero teraz jednak politycy zdecydowali się na zmianę prawa.