Skip to main content
Informacje o Danii

Dlaczego warto założyć NemKonto? 

By 2023-09-0131 stycznia, 2024No Comments

NemKonto to rachunek bankowy, na który bezpośrednio wypłacane są należności z instytucji publicznych w Danii, takie jak na przykład zwrot podatku czy świadczenie wakacyjne. Jego posiadanie to w praktyce obowiązkowy punkt do spełnienia na liście formalności, które obcokrajowiec powinien załatwić, aby mieszkać i funkcjonować w tym kraju.  

NemKonto w Danii posiada zdecydowana większość osób prywatnych oraz firm. Zainteresowany wybiera, jakie konto bankowe zostanie zarejestrowane jako jego NemKonto. Może to być rachunek otwarty w Danii, ale też konto istniejące w polskim banku. Przekazywane są na nie na przykład należności z tytułu: emerytury, zwrotu podatku z urzędu skarbowego, zwrotu podatku VAT, pożyczki studenckiej, zasiłków na dzieci, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku mieszkaniowego, feriepenge itp. Niektóre firmy prywatne, na przykład towarzystwa ubezpieczeniowe, również mogą przelewać środki na to konto. 

Jak założyć NemKonto? 

Założenie NemKonta jest bezpłatne. Obcokrajowcy posiadający NemID mogą przypisać dowolne konto duńskie do swojego NemKonta elektronicznie, nie jest to skomplikowana procedura. Do posiadania NemID nie jest potrzebne duńskie obywatelstwo, ale trzeba mieć numer CPR oraz ważny dokument tożsamości.  

Obcokrajowcy, którzy nie mają NemID, również mogą założyć NemKonto, jest to jednak procedura nieco bardziej czasochłonna. Wymaga wypełnienia formularza, załatwienia zatwierdzonego formalnie podpisu oraz podpisów świadków. Należy też przedstawić kopię ważnego dokumentu tożsamości.  

Osoby w ogóle nieposiadające konta bankowego mają możliwość przypisania konta swojego małżonka jako własnego NemKonta.  

Po przypisaniu danego rachunku bankowego do NemKonta użytkownik otrzymuje list aktywacyjny. Żeby aktywować konto, należy wykonać kolejne kroki wymienione w przesłanej instrukcji.  

W praktyce konieczne 

Założenie NemKonta jest zalecane wszystkim osobom pracującym w Danii. Znacząco ułatwia funkcjonowanie w tym kraju i może się przydać nawet po wyjeździe z tego kraju. Po powrocie do Polski można na nie otrzymać świadczenie urlopowe albo środki zgromadzone w funduszach emerytalnych. Bez takiego konta przeprowadzenie tych operacji bywa w praktyce niewykonalne bez osobistej wizyty w Danii.  

Z założeniem tego konta nie ma co zwlekać, im prędzej załatwi się tę sprawę, tym lepiej. Jeśli potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności, chętnie służymy Ci profesjonalną pomocą w tym zakresie.  

Masz pytania na temat NemKonta i chce porozmawiać w języku polskim? Zapraszamy do kontaktu