Skip to main content
Informacje o Danii

Det blå EU-sygesikringskort, czyli EKUZ z Danii

Przed zagranicznym wyjazdem świątecznym warto sprawdzić, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest aktualna. Tak zwana Niebieska Karta to podstawowe ubezpieczenie na wszelki wypadek.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ to karta zapewniająca dostęp do leczenia podczas wyjazdów zagranicznych. Uprawnia do korzystania ze wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne. Nie refunduje leczenia planowanego, ale dzięki niej ma się pewność uzyskania pomocy lekarskiej w nagłym wypadku. Osoby pracujące w Danii, które nie są już objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, powinny mieć taką podczas odwiedzin w ojczystym kraju. Aby uzyskać kartę z Danii, należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne w tym kraju.

Det blå EU-sygesikringskort

Karta EKUZ potwierdza, że jej posiadacz jest ubezpieczony  i  ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Prawo do leczenia przysługuje posiadaczowi Karty na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udaje. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i jej posiadacz musi je zapłacić. 

Najczęściej rozliczanie kosztów leczenia zagranicą odbywa się między instytucjami, ale w niektórych przypadkach pacjent musi sam najpierw zapłacić, a po powrocie do Danii złożyć wniosek o refundację. Przed skorzystaniem z Karty warto sprawdzić, czy dany lekarz ma podpisaną odpowiednią umowę.

W Danii EKUZ nazywa się Niebieską Kartą. Można ją zamówić online. Potwierdzenie elektroniczne przychodzi zwykle szybko, na fizyczną kartę trzeba poczekać około 2-3 tygodni. Wydanie Karty jest darmowe. Jest ona ważna przez 5 lat. Karta jest imienna, zatem każdy członek rodziny powinien ją zamówić osobno. Rodzic może zamówić kartę w imieniu dziecka.

Zamów det blå EU-sygesikringskort razem z nami

Kiedy ważność Karty zbliża się do końca, należy odpowiednio wcześnie zamówić nową, dlatego przed zagranicznym wyjazdem dobrze jest sprawdzić, czy dokument wciąż jest ważny i w razie potrzeby zamówić nowy.

Potrzebujesz informacji na temat ubezpieczenia zdrowotnego podczas zagranicznych podróży? A może potrzebna jest Ci pomoc w zamówieniu EKUZ w Danii? Zgłoś się do nas, pomożemy Ci podróżować bezpiecznie.