Skip to main content
Informacje o Danii

Alimenty w Danii a podatki

Po zmianie przepisów podatkowych w Danii część osób utraciła prawo do odpisu związanego z płaceniem alimentów, jednocześnie jednak dla innych zniknął obowiązek rozliczania się z dochodów osiąganych dzięki świadczeniu alimentacyjnemu. Sprawdź, jakie przepisy stosuje się w Twojej sytuacji.

Alimenty (duń: underholdsbidrag) to w świetle prawa duńskiego regularne wpłaty od osoby, która jest na mocy prawa zobowiązana do wspierania innej osoby bez żadnej kompensacji z jej strony. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny może zachodzić bez względu na pokrewieństwo, czyli nie tylko w relacji rodzic-dziecko.

W roku 2020 w Danii zmieniły się przepisy skarbowe dotyczące alimentów. Usunięto wtedy większość odliczeń podatkowych związanych z wpłacanymi alimentami. Jednocześnie zwolniono z opodatkowania wielu beneficjentów świadczenia alimentacyjnego.

Przedstawiamy, jak przepisy wyglądają obecnie.

Dla osób otrzymujących alimenty

Jeśli uzyskujesz dochód z alimentów, to fakt, czy podlega on opodatkowaniu, zależy od relacji zachodzącej między tobą a osobą, która ma obowiązek alimentacyjny wobec ciebie. Otrzymywane przez ciebie alimenty:

– Nie podlegają opodatkowaniu, jeśli pochodzą od rodzica, małżonka, partnera lub dziecka.

– Podlegają opodatkowaniu, jeśli otrzymujesz je od współmałżonka będącego w separacji/rozwiedzionego małżonka pod warunkiem, że kwoty wpłacane są regularnie, a nie jednorazowo.

– Podlegają opodatkowaniu, jeśli otrzymujesz alimenty od osoby innej niż wymienione powyżej, która na podstawie umowy przejęła na siebie obowiązek alimentacyjny wobec ciebie, pod warunkiem, że kwoty są wpłacane regularnie, a nie jednorazowo.

Dochód osiągany z alimentów musisz wpisać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dla osób wpłacających alimenty

Jeżeli to ty płacisz komuś alimenty, to fakt, czy możesz odliczyć to od podatku, zależy od relacji, jaka zachodzi między tobą, a osobą, wobec której masz obowiązek alimentacyjny. Wpłacane przez ciebie alimenty:

– Nie dają prawa do odliczenia, jeśli są wpłacane na rzecz dziecka.

– Nie dają prawa do odliczenia, jeśli są wpłacane na rzecz rodzica, małżonka lub partnera.

– Dają prawo do odliczenia, jeśli wpłacasz je na rzecz współmałżonka będącego w separacji/rozwiedzionego małżonka, pod warunkiem, że opłaty są robione regularnie, a nie jednorazowo.

– Dają prawo do odliczenia, jeśli wpłacasz je na rzecz osoby innej niż wymienione wyżej, pod warunkiem, że opłaty są robione regularnie, a nie jednorazowo.

Urząd Skarbowy może zażądać dokumentacji potwierdzającej opłacanie składek alimentacyjnych. Nie ma limitów kwoty odliczenia z tytułu wpłacanych alimentów. Trzeba pamiętać, że jeśli w ciągu roku suma zapłaconych alimentów przekracza 10 000 DKK, to należy korzystać z elektronicznych przelewów, nie mogą to być kwoty wpłacane gotówką.