Skip to main content
Brak kategorii

Większy budżet na opiekę socjalną

Duńskie gminy zamierzają w 2025 roku przeznaczyć większe niż wcześniej środki na zapewnienie wsparcia tym, którzy go potrzebują. W praktyce nie oznacza to jednak, że wielu mieszkańców odczuje skutki pozytywnych zmian.

Duńskie gminy przygotowują budżety na przyszły rok. Podczas narad zapadają decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ na życie mieszkańców. Do zadań gmin w Danii należy między innymi organizowanie i sprawowanie pieczy nad: edukacją dzieci i edukacją specjalną dorosłych, opieką nad ludźmi starszymi, opieką zdrowotną (z wyjątkiem hospitalizacji), opieką pielęgniarską, stomatologiczną, psychologiczną itp., aktywowaniem bezrobotnych, integracją oraz przygotowaniem kryzysowym. Gminy odpowiadają też za lokalne drogi, biblioteki, lokalne obiekty sportowe oraz promocje lokalnej turystyki i wsparcie dla biznesu.

W praktyce więc w Danii część zadań związanych z opieką socjalną, na przykład nad osobami starszymi i dziećmi, leży w gestii gmin. To od ich gospodarności i decyzji zależy na przykład, ilu nauczycieli w szkole podstawowej przypadnie na jednego ucznia i ile pielęgniarek w domu opieki na jednego pacjenta.

Więcej nauczycieli i pielęgniarek

Kilka duńskich gmin zapowiada, że w przyszłym roku zwiększy budżet na opiekę socjalną. Na przykład w Kopenhadze ma przybyć nauczycieli i opiekunów dla najmłodszych dzieci w szkołach. Pełniący obowiązki burmistrza Lars Weiss zapowiedział, że przyszłoroczny budżet będzie historyczny, bo nigdy wcześniej pierwszakom nie udało się zapewnić obecności dwóch nauczycieli w klasach.

Z kolei w gminie Jammerbugt więcej środków, dokładnie 22 miliony koron, ma popłynąć na opiekę nad osobami starszymi. Te pieniądze mają sprawić, że personel medyczny i opiekuńczy będzie miał więcej czasu dla każdego podopiecznego, bowiem powstaną nowe etaty. Tak przynajmniej zapowiadają urzędnicy.

Również inne duńskie gminy obiecują pozytywne zmiany budżetowe w przyszłym roku.

Czy to wystarczy?

Na zapowiedzi gmin trzeba jednak spojrzeć realistycznie. Zwiększenie wydatków jest konieczne między innymi dlatego, że zwiększa się populacja osób starszych, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia, na przykład rehabilitacji, wizyt domowych, miejsca w domu opieki. W kolejnych latach trzeba będzie zwiększać liczbę etatów dla personelu pracującego w sektorze opieki. W innym wypadku spadnie jakość usług, a skutki odczują nie tylko osoby starsze. Dodatkowo wielu pacjentom  trzeba zapewnić odpowiednią opiekę domową, a tego nie da się zrobić bez zwiększania wydatków budżetowych.

Profesor nauk politycznych Kurt Houlberg powiedział  “Dr.dk”, że zwiększenie wydatków gmin na opiekę socjalną niekoniecznie będzie dla mieszkańców odczuwalne. Jeśli więcej osób niż wcześniej potrzebuje pomocy, to nie polepszy się jakość,  tylko ilość świadczonych usług.

Żeby sprawdzić plany budżetowe w swojej gminie, wystarczy wejść na jej stronę internetową. Przy okazji można tam znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących życia codziennego w najbliższej okolicy.