Duńskie przepisy określają zasady, które pracodawcy powinni stosować w przypadku, gdy złe warunki pogodowe wstrzymują pracownikom możliwość wykonywania obowiązków służbowych.
Pora roku może wpływać na kondycję firmy. Wie o tym każdy, kto jest zatrudniony w branży budowlanej i branżach pokrewnych. Mniej zleceń oznacza jednocześnie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, czyli falę zwolnień. Pracownik zatrudniony w branżach narażonych na „bezrobocie zimowe” powinien być świadomy tego, co może się zdarzyć.
Warto wiedzieć, że w duńskich warunkach istnieje rozróżnienie na warunki przewidywalne i nieprzewidywalne. Kiedy zachodzą warunki nieprzewidywalne, pracownik ma prawo do otrzymania zapłaty za okres oczekiwania na możliwość wznowienia pracy.
Nieprzewidywalne warunki
W miesiącach zimowych zdarza się, że wiatr, temperatura lub opady sprawiają, że niektóre zadania stają się niewykonalne. Pracy na zewnątrz lub wewnątrz nieocieplonego budynku nie można kontynuować. Pracodawca nie potrafi przewidzieć takich warunków, a pracownik traci możliwość wykonywania swoich zadań, dlatego obowiązują wtedy specyficzne przepisy.
Kiedy z powodu nieprzewidywalnych warunków pracodawca musi polecić pracownikowi zaczekanie na lepszą pogodę w miejscu pracy, to za godziny oczekiwania jest zobowiązany zapłacić mu minimalną stawkę godzinową.
W przypadku gdy firma odsyła pracownika do domu z powodu złej pogody, obowiązują zasady dotyczące płatności za dni robocze. 4 godziny oczekiwania na pracę w domy powinny być policzone po stawce pół G, powyżej 4 godzin po pełnej stawce G.
Generalnie duński pracodawca jest zobowiązany w ciągu roku w sumie zapłacić pracownikowi za pierwsze 16 dni odesłania do domu w roku kalendarzowym. Za okres powyżej 16 dni w roku kalendarzowym pracownik powinien otrzymać świadczenie z A-kasse. Obowiązuje też zasada dwóch dni pod rząd – pracodawca płaci maksymalnie za 2 dni postojowego pod rząd, później należy się zwrócić do A-kasse.
Więcej szczegółów można otrzymać w swoim funduszu ubezpieczeniowym lub u przedstawiciela związków zawodowych.