ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z PRZYJŚCIEM NA ŚWIAT DZIECKA

Osoby zatrudnione w Danii i będące członkami duńskiego systemu ubezpieczeń społecznych, a w niektórych przypadkach również członkowie ich rodzin zamieszkałych poza Danią, mają prawo do świadczeń związanych z narodzinami lub adopcją dziecka (nawet, jeśli przyszło ono na świat w Polsce). Rodzice mogą starać się o zasiłek macierzyński oraz/lub tacierzyński oraz o zasiłek na dziecko.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI/TACIERZYŃSKI

Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego zależą od tego, czy osoba składająca wniosek o zasiłek jest pracownikiem, bezrobotnym, samozatrudnionym itp.
Osoby pracujące mogą otrzymywać świadczenia z tytułu macierzyństwa, jeśli spełniają te trzy warunki:

 • zatrudnienie pierwszego dnia urlopu lub poprzedniego dnia.
 • Należy mieć przepracowane co najmniej 160 godzin w ciągu ostatnich czterech pełnych miesięcy przed odejściem.
 • Należy mieć przepracowane co najmniej 40 godzin miesięcznie przez co najmniej trzy z czterech miesięcy.
 • Ponadto należy codziennie być z dzieckiem, np. fizycznie spędzać czas z dzieckiem.

Dania automatycznie otrzymuje informacje o zatrudnieniu i godzinach pracy od pracodawcy.

ZASIŁEK NA DZIECI

Aby nabyć prawo do zasiłku na dzieci i młodzież oraz zasiłku rodzinnego, należy mieszkać lub pracować w Danii, Grenlandii lub na Wyspach Owczych przez określony czas w ciągu ostatnich 10 lat. Nazywa się to zasadą zarobkowania. Oznacza to, że stopniowo zdobywa się prawo do świadczeń. Należy mieć miejsce zamieszkania lub pracować w Danii, Grenlandii lub na Wyspach Owczych przez łącznie 6 lat w ciągu ostatnich 10 lat, aby uzyskać prawo do pełnych świadczeń rodzinnych.
Jeżeli podatnik otrzymywał duńskie zasiłki rodzinne przed 1 stycznia 2018 r. i nadal ma do tego prawo, zostaje objęty zasadą nabycia uprawnień przez 2 lata. Oznacza to, że musi mieszkać lub pracować w Danii przez co najmniej 2 lata w ciągu ostatnich 10 lat.

Konsultanci firmy Ats Anna Stankiewicz zawsze chętnie pomogą w kontaktach z urzędami. Wystarczy napisać krótkiego maila a dopełnimy wszelkich formalności.

KONTAKT


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem /am poinformowany /a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ATS Anna Stankiewicz z siedzibą ul.Wojska Polskiego 122/5.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com