Jak rozliczyć podatek?

Pracowałeś w Danii i chcesz odzyskać nadpłacony podatek? Dobrze trafiłeś! Nasza firma wykonuje rozliczenia podatkowe osób prywatnych i pomaga sprawnie przejść przez procedurę rozliczenia. Rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe dla osób, które pracowały w tym kraju w ubiegłych latach- nawet jeśli podatnik nie uzyska z rozliczenia żadnego zwrotu. Za niedopełnienie obowiązku rozliczenia urząd przyznaje kary pieniężne w wysokości do 5 000 DKK.

Do 24 kwietnia Skat wysyła do podatników tzw. Årsopgørelse – jest to wstępne rozliczenie z duńskiego urzędu skarbowego z danymi, które należy sprawdzić, nanieść ewentualne poprawki oraz odesłać do urzędu w terminie do 1 lipca.  Można to zrobić elektronicznie za pomocą kodów Tasteselv/Nem ID lub wysłać pocztą tradycyjną. Od tego czasu urząd ma 6 miesięcy na analizę naszego zeznania i wydanie decyzji, które wysyła drogą elektroniczną lub papierową ponownie na druku Årsopgørelse.

Jeśli w ciągu roku miałeś dochody z Polski oraz Danii – musisz rozliczyć podatek w obu krajach- również możemy Ci w tym pomóc!  

KOSZTY, JAKIE MOŻESZ ODPISAĆ W ROCZNYM ROZLICZENIU PODATKOWYM Z DANII:
 • Poniesione koszty podróży do domu
 • Poniesione koszty podróży z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca pracy (jeśli dystans przekracza 24 km w obie strony)
 • Poniesione koszty zakwaterowania w Danii
 • Poniesione koszty wyżywienia w Danii przeliczone na diety
 • Zapłacone odsetki od kredytów w Polsce oraz w Danii
 • Zapłacone alimenty na dzieci
 • Zapłacone związki zawodowe
ROZLICZENIE Z MAŁŻONKIEM (CROSS BORDER)

W rozliczeniu można również uwzględnić małżonka i uzyskać dodatkowy zwrot podatku pod warunkiem, że łączny dochód podatnika z Danii wynosi co najmniej 75% łącznych dochodów. W tej sytuacji w rozliczeniu można uzyskać dodatkowo 16 000 DKK.

DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ROZLICZENIA PODATKU W DANII:
 • Årsopgørelse/Servicebrev/Forskudsopgørelse – wstępne rozliczenie z urzędu duńskiego, które jest wysyłane na zarejestrowany adres podatnika w Polsce lub Danii
 • Oplysningseddel – roczne rozliczenie od pracodawcy
 • kody PIN tzw. Tastselv kod oraz hasło
 • rachunki za paliwo lub bilety promowe/lotnicze potwierdzające podróże do Polski i z powrotem
 • rachunki za bramki w Danii
 • rachunki za mieszkanie w Danii oraz umowa najmu
 • akt małżeństwa
 • zameldowanie w kraju ojczystym
 • zaświadczenie o zarobkach małżonka z polskiego urzędu skarbowego
 • zaświadczenie o opłaconych alimentach za dany rok podatkowy + decyzja sądu o przyznaniu alimentów przetłumaczona na j.angielski lub duński przysięgły + potwierdzenia opłat

Dodatkowo do każdego rozliczenia należy dosłać formularz informacyjny (do pobrania na naszej stronie internetowej) , dzięki któremu będziemy mogli rozliczyć Państwa w najkorzystniejszy sposób.

Dokumenty razem z formularzem informacyjnym proszę wysłać na adres mailowy: podatki@ats-dania.com lub też pocztą tradycyjną na adres naszego biura.

SŁOWNIK POJĘĆ
ÅRSOPGØRELSE/SERVICEBREV/FORSKUDSOPGØRELSE

Wstępne rozliczenie z urzędu duńskiego, które jest wysyłane na zarejestrowany adres podatnika w Polsce lub Danii. Pierwszy druk Årsopgørelse wysyłany jest do 24 kwietnia i jest to propozycja rozliczenia, którą do 1 lipca można skorygować. Kolejny druk Årsopgørelse wysyłany jest do podatników w terminie do 6 miesięcy od złożenia rozliczenia przez podatnika w urzędzie.

OPLYSINGSEDDEL

Druk, który otrzymujemy od pracodawcy do dnia 5 marca zawierający zestawienie naszych dochodów oraz potrąconego podatku za rok ubiegły. Na podstawie tego dokumentu rozliczany jest podatek.

PAYSLIP

Miesięczne odcinki z wypłaty od pracodawcy, na których wykazany jest miesięczny dochód pracownika, ewentualne dodatki do pensji oraz potrącony podatek za dany miesiąc.

NemKonto

Jest to konto, które podatnik podaje podczas wizyty w duńskim urzędzie skarbowym. Na to konto będziemy otrzymywać ewentualny zwrot podatku z Danii. Może to być konto duńskie lub konto polskie złotówkowe. W przypadku braku konta bankowego – urząd wysyła do podatnika czek. Ważną informacją jest to, że w trakcie rozliczeń podatkowych nie ma możliwości zmiany numeru konta w urzędzie. Warto więc pamiętać aby na bieżąco uaktualniać numer swojego konta bankowego. Jeśli jeszcze nie zarejestrowali Państwo swojego numeru konta bankowego – możemy to dla Państwa wykonać elektronicznie.

TASTSELV KOD

Kod, za pomocą którego podatnik loguje się do internetowego systemu i uzyskuje dostęp do korespondencji z urzędem oraz do rozliczenia podatkowego. Dzięki niemu istnieje możliwość rozliczenia online za dany rok. Jeśli nie posiadają Państwo kodów – możemy zamówić je dla Państwa elektronicznie. Ta metoda łączy się z metodą logowania przez NemID – należy posiadać kartę kodów, jednorazowy kod do logowania oraz numer CPR.

NemID

System elektronicznego logowania do systemu, który łączy logowanie do wszystkich urzędów w Danii. Aby zalogować się za pomocą NemID należy posiadać kartkę z kodami oraz IDnumer czyli CPR.

KONTAKT


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem /am poinformowany /a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ATS Anna Stankiewicz z siedzibą ul.Wojska Polskiego 122/5.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com